Skakanka – doskonałe uzupełnienie każdego treningu

Data dodania: 2018-02-20

W trakcie godzinnego treningu na skakance jesteś w stanie spalić nawet do 700 kcal! Połączony z ćwiczeniami siłowymi przyniesie znakomite efekty. Jędrne i smukłe ciało, utrata zbędnych kilogramów – a to jeszcze nie wszystko, co możesz dzięki niemu zyskać!

Skoki na skakance kojarzą się głównie z okresem dzieciństwa. Wbrew pozorom ta aktywność może przydać się także w dorosłym życiu. To świetna alternatywa dla przedtreningowej rozgrzewki, uzupełnienie dla ćwiczeń siłowych, a nawet samoistna formą wysiłku, która przyniesie znakomite rezultaty.

W czasie “zabawy” ze skakanką to ty decydujesz o tempie i intensywności treningu. Możesz skakać klasycznie lub zdecydować się na różnorodne modyfikacje. Świetnym sposobem na spalenie maksimum kalorii będzie zastosowanie metody interwałowej. Zmienne tempo przeskoków pozwoli ci uzyskać nawet 3 razy lepsze efekty niż w przypadku ćwiczeń o jednakowej intensywności. Skakanka to przede wszystkim doskonały sposób na walkę z treningową rutyną – wpleć ją jako etap przejściowy w treningu obwodowym, aby na nowo odkryć możliwości, jakie daje.

Nie tylko kalorie…

Ćwiczenia ze skakanką to nieodłączny element treningu podejmowanego przez sportowców uprawiających sporty walki. Wykazują znaczenie ogólnorozwojowe, pozwalają w krótkim czasie poprawić koordynację wzrokowo-ruchową, rozwinąć szybkość i zręczność. Wykonywane regularnie, pozwalają wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie nóg, pośladków, brzucha, a nawet ramion. Nie pozostają też bez znaczenia dla stawów – poprawiają ich elastyczność i ogólną sprawność. To najlepszy sposób na wzmocnienie stawu skokowego, który na co dzień narażony jest na urazy takie jak skręcenia czy zwichnięcia.

Trening z założenia zalicza się do grupy wytrzymałościowych. Jego wykonywanie poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Wystarczy pół godziny skoków dziennie, aby po miesiącu zauważyć zmiany kondycyjne.

Jeżeli decydujesz się na trening o tempie jednostajnym, zadbaj o to, aby twoje tętno utrzymywało się na poziomie 75% tętna maksymalnego. Dzięki temu w pełni wykorzystasz czas spędzony ze skakanką.

Skacz bezpiecznie

Przy skokach na skakance kluczową kwestią jest poprawna technika. Aby uniknąć kontuzji, zadbaj o odpowiednią długość skakanki. Aby ją sprawdzić, złóż linkę na pół i środek przydepnij nogą. Końcówki wyciągnij maksymalnie do góry. U osób początkujących skakanka powinna sięgać (nie licząc uchwytów) na wysokość klatki piersiowej. Z kolei osoby zaawansowane mogą stopniowo zmniejszać jej długość, by zwiększyć poziom trudności. W trakcie skoków koniecznie wyprostuj sylwetkę i wciągnij brzuch. Ręce ugnij w łokciach i staraj się trzymać je jak najbliżej ciała. Dłonie delikatnie odchyl na boki.

Uwaga – ruchy sznura powinny być efektem pracy dłoni i nadgarstków, a nie całych rąk. Barki powinny pozostać nieruchome. Jeżeli jesteś osobą początkującą, zacznij od niskich skoków wykonywanych na palcach.

Skoków na skakance nie poleca się osobom o dużej nadwadze, z niewydolnością serca lub kontuzjami stawów.

skakanka-fitness-platinium

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: