Skuteczne ćwiczenia z hantlami, których mogłeś nie znać

Hantle są często niedoceniane. Zdarza się, że początkujący myślą, że służą one tylko do wyrabiania silnych ramion i dedykowane są “mięśniakom z siłowni”. Nic bardziej mylnego. Hantle to doskonała opcja dla wszystkich, którym zależy na wzmocnieniu całego ciała i zrzuceniu zbędnych kilogramów. Sprawdzą się, jeśli chcesz wypracować mięśnie brzucha, wzmocnić plecy czy wyszczuplić ręce.

Trening z hantlami pozwala spalić dużo kalorii, rzeźbi mięśnie brzucha znacznie lepiej niż tradycyjne brzuszki, a dodatkowo wyrabia siłę, o której często zapominają osoby pragnące schudnąć (a która przydaje się na co dzień każdemu z nas). Cokolwiek trenujesz, pamiętaj, że ćwiczenia muszą angażować równomiernie wszystkie partie twojego ciała. Jeśli chcesz urozmaicić swój plan treningowy, śmiało możesz postawić na hantle – oto kilka niebanalnych wskazówek i ćwiczeń, które pozwolą ci na całościowe wzmocnienie.

Jak ćwiczyć z hantlami?

Podobnie jak w przypadku każdego innego treningu, w przypadku ćwiczeń z hantlami należy zastosować się do kilku podstawowych zasad. Liczy się przede wszystkim twoje bezpieczeństwo i zdrowie.

Najważniejsza jest rozgrzewka. Nie musi być długa – wystarczy około 15 minut ćwiczeń aerobowych oraz rozciągających (koniecznie w tej kolejności). Jeśli dopiero zaczynasz, wybierz lekkie hantle. Rozpocznij od 8-12 uniesień w 2-3 seriach. Pamiętaj o przerwie pomiędzy seriami – powinna wynosić ok. 1-2 minut.

W treningu z hantlami liczy się precyzja i technika, nie tempo. Skup się na prawidłowym oddechu i uważaj, gdyż zbyt energiczne ruchy mogą narazić cię na powstanie urazów. Nigdy też nie ignoruj bólu. Słuchaj swojego ciała i zwróć uwagę na swoją postawę – kręgosłup powinien być wyprostowany. Pamiętaj, by po skończeniu treningu ponownie wykonać ćwiczenia rozciągające.

Ćwiczenia z hantlami, których mogłeś nie znać:

Na biceps

Jeśli zależy ci na ogólnej sile bicepsa, to ćwiczenie jest dla ciebie idealne. Nie wymaga dużego doświadczenia, choć – jak wszystkie inne w treningu z hantlami – należy wykonywać je spokojniej, z dbałością o precyzję.

Klasyczne ćwiczenie z hantlami polega na uginaniu ramion z podciągnięciem rąk do klatki piersiowej. Tymczasem, gdy dosięgniesz nimi czoła, twój biceps znacznie szybciej nabierze siły. Taki ruch wymaga dużej pracy mięśni, dlatego jest niezwykle skuteczny. W jednej serii możesz wykonać 12-15 powtórzeń.

Na triceps

Przy ćwiczeniach z hantlami bardzo często skupiamy się na bicepsie, zupełnie zapominając o tricepsie. Tymczasem to doskonała okazja, by nad nim popracować!

Wystarczy, że położysz się na macie na plecach i delikatnie zegniesz nogi w kolanach. Powolnym i dokładnym ruchem przenoś ręce z hantlami przed siebie. Następnie musisz ugiąć je w łokciach i zbliżyć jak najbardziej do głowy. To ćwiczenie również możesz powtarzać 15 razy w 2-3 seriach, nawet jeśli nie masz doświadczenia.

Na barki

Kolejną partią ciała, na którą doskonale wpływają ćwiczenia z hantlami, są barki. Co ważne, to ćwiczenie również nie należy do najbardziej wymagających – skup się na technice, jednak nie obciążaj się za bardzo.

Aby ćwiczyć barki, stań w delikatnym rozkroku i weź hantle w dłonie. Ugnij łokcie pod kątem prostym ustawionym na wysokości uszu. Wypchnij ręce do góry, jednocześnie stając na palcach. To kolejne ćwiczenie, które warto powtórzyć do 15 razy w 2-3 seriach. Nie potrzebujesz dużo siły ani doświadczenia, by w niedługim czasie poprawić wygląd i siłę swoich barków.

Na nogi

Dla niewielu jest to oczywiste, tymczasem najlepszymi ćwiczeniami na nogi są te wykonywane z obciążeniem. Aby wytrenować zgrabne uda i łydki, również możesz użyć hantli. Jak to zrobić?

Nie potrzebujesz dużego doświadczenia. Ćwiczenia z hantlami na nogi może wykonywać każdy – są to w gruncie rzeczy po prostu przysiady. Stań w delikatnym rozkroku, w dłoniach trzymając hantle. Twoje ręce powinny bezwładnie opadać z obydwu stron twojego ciała, a ty możesz zacząć robić przysiady. Ważne, byś wykonywał je możliwie jak najgłębiej. Kiedy wstajesz, unieś się na palcach i jednocześnie zepnij wszystkie mięśnie – zarówno nóg i pośladków, jak i brzucha. Na początek ćwiczenie to możesz powtarzać 15 razy w 2-3 seriach.

Poprawiające ogólną sprawność

Każde ćwiczenie polegające na uginaniu ramion z hantlami jest dobre i skuteczne. Warto jednak dodać obroty, które wpłyną na intensywność. Jak to zrobić?

Na początek wykonaj do 8 powtórzeń w sposób klasyczny. Następnie przytrzymaj luźno hantle w dłoniach i zacznij obracać rękami o 360 stopni przez 5 sekund. Na koniec tradycyjną metodą powtórz jeszcze 5-6 razy. Efekty cię zaskoczą!

hantle-fitness-platinium

Zobacz również