Spinning® – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Data dodania: 2019-02-16

W każdej aktywności fizycznej chodzi nie tylko o to, aby przynosiła pożądane skutki, ale również sprawiała nam przyjemność. Nie każdy musi dźwigać ciężary czy chodzić na fitness. Jedną z alternatyw może być na przykład jazda na rowerze. Jednak w naszym kraju aura często przeszkadza w oddawaniu się tej formie aktywności. Na szczęście jest spinning® – czyli ćwiczenia na rowerach stacjonarnych, w klubie fitness, pod okiem instruktora. To także doskonała opcja dla każdego, kto uważał do tej pory rowery stacjonarne za nudne.

Rowery stacjonarne wykorzystywane do spinningu® są odrobinę inne od tych, które znajdują się na siłowni (i które niektórzy z nas mają w domach). Przypominają znacznie bardziej rowery kolarskie, gdyż początkowe założenie było takie, by mogli na nich trenować zawodowi kolarze w okresie jesienno-zimowym. Jednak niedawno spinning® pojawił się w ofertach klubów fitness (jest oczywiście dostępny także w Fitness Platinium, już od dawna przyciągając tłumy), bo okazało się, że to nie tylko świetny trening, ale także doskonała zabawa. Jednocześnie jest to dość wymagająca i z pewnością bardzo energetyczna forma aktywności sportowej, której efekty widać w całym ciele.

Spinning® – co to takiego? 

Spinning to w gruncie rzeczy symulacja jazdy po nierównym terenie. Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach, pod okiem instruktora, w komfortowych warunkach. Tempo jazdy narzuca uczestnikom muzyka, będąca jednocześnie odzwierciedleniem tego, jaki teren właśnie teoretycznie przejeżdżają na rowerze. Pełne sale podczas spinningu są najlepszą rekomendacją – to nie tylko poprawa kondycji i zdrowia, ale także miło spędzony czas.

Spinning opiera się w głównej na interwałowych zmianach tempa. Przez jakiś czas uczestnicy treningu jadą powoli, by po chwili mocno zwiększyć tempo, a następnie znów znacząco je zmniejszyć. Bywa też, że niektóre “odcinki trasy” przebywa się na stojąco. Zupełnie tak, jak podczas prawdziwej kolarskiej jazdy.

Spinning® – efekty

Warto podkreślić, że spinning bardzo korzystnie wpływa na układ oddechowo-krążeniowy. Jest to typowy sport aerobowy. Jeśli więc trenujesz go regularnie, w niedługim czasie zauważysz u siebie znaczną poprawę kondycji oraz odporności organizmu. Dobra informacja jest też taka, że spinning to jedna z najlepszych metod w walce z cellulitem i rozstępami, dlatego bardzo często decydują się na niego panie. Niemniej – dla mężczyzn to również doskonała forma aktywności!

Jazda na rowerze to intensywny trening dla nóg, brzucha, bioder oraz pośladków. Jeśli pojawiasz się na spinningu regularnie, te partie ciała będą lepiej ukrwione, dzięki czemu twoja skóra pięknie się ujędrni. Zatem spinning pozwala nie tylko na wzmocnienie mięśni, ale także wspomaga twoją walkę z nadprogramowymi kilogramami i sprawia, że twoja sylwetka jest odpowiednio wymodelowana.

Co musisz wiedzieć o spinningu®?

Przede wszystkim, zwłaszcza na początku, spinning warto trenować pod okiem instruktora. Doświadczona osoba dobierze zestaw ćwiczeń do twojej kondycji i stanu zdrowia. Dzięki temu będziesz ćwiczył efektywniej i bez obaw o ewentualne kontuzje. Możesz oczywiście zainwestować w sportowy rowerek stacjonarny. Powinien mieć on jednak możliwość kontrolowania zarówno spalonych kalorii, jak i dystansu. Jednak mimo wszystko polecamy zajęcia spinningu w klubie fitness, gdzie – oprócz znakomitych efektów – możesz liczyć na stałą motywację ze strony instruktora, atmosferę delikatnej rywalizacji wśród wszystkich uczestników oraz muzykę dobiegającą z wysokiej klasy nagłośnienia. Tutaj po prostu można się świetnie bawić.

Ważne, abyś przed ćwiczeniami wykonał około 15-minutową rozgrzewkę całego ciała. Sam trening nie powinien być dłuższy niż 45 minut. To istotne, jeśli nie chcesz obciążyć stawów czy nabawić się przykrej kontuzji. Nigdy nie zapominaj, by po zakończonym spinningu rozciągnąć mięśnie. Postaw na stretching lub ćwiczenia izometryczne przez około 10-15 minut. To bardzo skutecznie zapobiega nieprzyjemnym zakwasom, które mogłyby stać się wymówką przed kolejnym treningiem. Na szczęście, wybierając się na zajęcia spinningu® w jednym z naszych klubów, nie musisz o tym wszystkim pamiętać – instruktor na każdym etapie powie, co dokładnie należy robić.

Spinning® wymaga pełnego zakresu ruchów, dlatego strój do ćwiczeń nie może ich w żaden sposób krępować. Jak zwykle polecamy sportowe ubrania, które nie tylko są lepszej jakości niż standardowy t-shirt i dresy, ale przede wszystkim pozwalają skórze oddychać, odprowadzając wilgoć. Pamiętaj, że bardzo ważne są odpowiednio dobrane buty – najistotniejsza jest gruba i twarda podeszwa, która zapewni twoim stopom odpowiednią stabilizację (więcej o tym, jak dobrać obuwie do klubu fitness, dowiesz się z innego artykułu).

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: