Sposoby na płaski brzuch

Data dodania: 2021-02-18

Płaski i wyrzeźbiony brzuch to marzenie wielu osób, które podejmują walkę o lepszą sylwetkę. Wokół tematu ćwiczeń na mięśnie brzucha krąży wiele plotek, które dotyczą między innymi trudności, z jakimi trzeba się mierzyć podczas ustalenia sobie takiego celu. Czy obawy te są uzasadnione?

Codzienne katowanie się wieloma seriami ćwiczeń, albo ich brak, bo przecież mięśni brzucha używa się cały czas, bardzo restrykcyjna dieta, a może tylko ograniczenie glutenu i laktozy? Mnóstwo niewiadomych, które dotyczą tematu treningu brzucha. Jak jest tak naprawdę?

Czy ćwiczenia na płaski brzuch przynoszą efekty?

Z pewnością wiesz, że regularność, szczególnie, kiedy chodzi o treningi, jest niezwykle istotna. Jeden trening nie sprawi, że będziesz gotowy do startów w zawodach fitness – dlatego tak istotna jest systematyczność działania. Brzuch jest bardzo dużą grupą mięśni, więc podczas treningu należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby angażować każdą z partii. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał treningu zapoznaj się z anatomią mięśni brzucha.

Jakie ćwiczenia wykonywać najlepiej? Oprócz klasycznych brzuszków, które pewnie jako pierwsze przychodzą Ci do głowy, kiedy myślisz o płaskim i wyrzeźbionym brzuchu, warto zainteresować się na przykład tzw. deską oraz wszelkimi jej odmianami – z wykorzystaniem piłki, z unoszeniem naprzemiennie nóg albo na boku. Podczas wykonywania tego ćwiczenia pamiętaj o zachowaniu poprawnej pozycji – utrzymuj głowę, tułów, pośladki i pięty w jednej linii, ściągnij łopatki, wciągnij brzuch, a łokcie ustaw pod barkami. Poprawne wykonywanie ćwiczeń minimalizuje ryzyko kontuzji i, w tym przypadku, przeciążenia kręgosłupa.

Jednym z powodów, przez które Twój brzuch nie jest płaski, a mięśnie są niewidoczne może być zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej Aby zredukować nadmiar tłuszczu, musimy zadbać o ujemny bilans kaloryczny, czyli dostarczanie mniejszej ilości kalorii niż wynosi zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu. Z tego powodu, oprócz odpowiedniej diety, warto wdrożyć do swoich treningów serię cardio lub interwałów. Taki trening warto wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu, aby zauważyć efekty. Oprócz tego, pamiętajmy o poza treningowej aktywności fizycznej – czasem warto wysiąść jeden przystanek wcześniej albo przejść się do sklepu, zamiast jechać samochodem.

Dieta jest kluczem do sukcesu

Przypuszczalnie chociaż raz obiło Ci się o uszy stwierdzenie, że aby uzyskać wyrzeźbiony brzuch, konieczne jest trzymanie się diety. Z całą pewnością warto wprowadzić do swojego sposobu żywienia kilka zasad, które wspomogą Cię w walce z płaskim brzuchem. Przede wszystkim, powinniśmy pamiętać o spożywaniu zbilansowanych posiłków, z którymi dostarczymy sobie między innymi odpowiednią ilość błonnika. Znajdziesz go między innymi w świeżych warzywach i owocach, makaronach pełnoziarnistych czy płatkach owsianych. W walce  o płaski brzuch pomoże Ci też zlikwidowanie całkowicie słodkich i gazowanych napojów, które dostarczają dodatkowych kalorii – zamiast nich pamiętaj o wypijaniu wystarczającej ilości wody. Możesz też wdrożyć napary i herbaty, które mają właściwości wspomagające na przykład przemianę materii.

Postaraj się także ograniczyć alkohol oraz słodkie i słone przekąski, zamień je na warzywa i owoce – staraj się spożyć ich porcję w każdym posiłku. Zminimalizuj ilość niezdrowych tłuszczy, zamiast nich wybieraj ryby czy orzechy, w których znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe. Staraj się nie spożywać zbyt dużych ilości soli, ponieważ powoduje ona zatrzymanie wody w organizmie.

Przede wszystkim pamiętaj jednak, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek – małymi krokami z pewnością uda Ci się dojść do upragnionego celu. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie poświęcaj go dla sylwetki. Zastosuj się do wyżej wymienionych rad, nie przesadzaj z długością i częstotliwością treningów oraz pamiętaj o racjonalnej diecie, a z pewnością dostrzeżesz upragnione rezultaty.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: