Suplementy diety – czy, kiedy i jak je stosować?
Data dodania: 2017-07-12
Suplementy diety są już od jakiegoś czasu jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w kulturystyce i fitnessie. Dla jednych to po prostu element sportowej codzienności, a dla innych zło, które lepiej omijać szerokim łukiem. W rzeczywistości sprawa jest trochę bardziej złożona.
Suplementacja powinna stanowić swego rodzaju uzupełnienie stosowanej diety. W składzie preparatów natkniemy się głównie na produkty, które są naturalnie syntetyzowane przez nasz organizm lub dostarczane z pokarmem. Nie zabraknie jednak i takich, które powstają w sposób zupełnie sztuczny.
To, o czym należy pamiętać od samego początku, to fakt, że suplementy – mimo, że są dostępne w wielu aptekach – nie są lekami. Ich produkcja w dużej mierze związana jest wyłącznie z odpowiedzialnością spoczywającą na producencie, w związku z czym niższa jest również pewność skuteczności poszczególnych środków. Nie oznacza to jednak, że suplementów należy wystrzegać się jak ognia. Są sytuacje, w których tego typu preparaty mogą być ogromną pomocą, np. w walce o smukłą czy muskularną sylwetkę.
Rachunek sumienia
Zawsze przed rozpoczęciem stosowania suplementów zadaj sobie pytanie, czy są ci one rzeczywiście potrzebne. Jeżeli dopiero rozpoczynasz ćwiczenia na siłowni i już sięgasz po odżywki, to raczej nie tędy droga. Rozpocznij swoje zmagania od odpowiednio zbilansowanej diety. Zrób tyle, ile możesz bez “wspomagaczy”, a po nie sięgnij dopiero później.
Może się zdarzyć, że pomimo siódmych potów wylanych na siłowni i dobrze dopasowanej diety efekty zatrzymają się w określonym punkcie. Nie zawsze możesz też dostarczać do organizmu takich ilości mikro- i makroelementów, jakich potrzeba do osiągnięcia celu. Wówczas z pomocą mogą przyjść właśnie suplementy. Przykładowo – jeśli trenujesz, by przybrać na masie mięśniowej, możesz potrzebować dodatkowej ilości białek, które warunkują rozwój i odbudowę uszkodzonych podczas intensywnego wysiłku tkanek.
Niecierpliwi ćwiczący często już pierwszy dzień na siłowni odbywają przy pomocy tzw. spalaczy tłuszczu. Ich skuteczność oraz oddziaływanie w głównej mierze zależą od naszego organizmu. Nie oszukujmy się też, że faszerowanie się nimi da nam jakikolwiek efekt, jeśli nie zadbamy o odpowiedni tryb życia i o regularną aktywność fizyczną. Fat burnery powstały głównie z myślą o osobach biorących udział w różnego rodzaju zawodach sylwetkowych, w których ograniczenie zawartości tkanki tłuszczowej do minimum jest kluczem do sukcesu. Normalnie jej nadmiar jesteśmy w stanie zrzucić przy stosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety i regularnych ćwiczeniach. Korzystanie z dodatkowych środków jest w tym przypadku zbędne. Jeżeli pochodzą z niesprawdzonych źródeł, a ich skład również brzmi zagadkowo, w najlepszym wypadku nie dadzą efektów, a w najgorszym – mogą poważnie zaszkodzić.
Suplementy diety można oczywiście wprowadzić do codziennego menu. Odpowiedz sobie jednak wcześniej na kilka pytań:
- czy są ci rzeczywiście potrzebne, czy chęć ich brania jest może wynikiem presji otoczenia albo mody?
- z jakiego źródła pochodzą (najlepiej udać się do sklepu z odżywkami, zielarskiego lub apteki)?
- czy aby na pewno będą dla ciebie tylko uzupełnieniem codziennej, dobrze zbilansowanej diety?
- jaki jest cel ich stosowania (odchudzanie, budowanie masy mięśniowej itp.)?
Zobacz nasze podsumowanie najpopularniejszych suplementów diety (dla sportowców):