Twoja siła nie rośnie? Oto 5 najczęstszych powodów

Data dodania: 2022-04-14

Pamiętasz, jak przyszedłeś na siłownię i wszystko szło gładko? Z treningu na trening podnosiłeś większe ciężary i czułeś, że się rozwijasz? Od jakiegoś czasu zauważasz stagnację? Nie możesz przeskoczyć kolejnego progu ciężaru? Być może popełniasz jeden z typowych błędów, których należy unikać podczas treningu siłowego? A może popełniasz je wszystkie? Nic nowego! Każdemu się zdarza.

BŁĄD NUMER 1 – Za szybko i za lekko

Samo przestrzeganie planu treningowego nie gwarantuje sukcesu. Liczba serii, powtórzeń i czas odpoczynku są oczywiście super istotne, ale równie ważne jest to, jak pracujesz. Jeśli wykonujesz 5 powtórzeń ciężarem o wadze równej 85% swojego maksymalnego pojedynczego powtórzenia i po skończonej serii jesteś gotowy do dalszej pracy już po  minucie, to znaczy, że nie doceniasz swoich możliwości. Po dobrej, ciężkiej serii twoje mięśnie powinny błagać o więcej odpoczynku. Pamiętaj tylko o jednym – jeśli twój plan zakłada zrobienie 5 serii po 5 powtórzeń, to ostatnia seria też musi być zrobiona porządnie i techniczne.

BŁĄD NUMER 2 – Za szybko i za ciężko

Często mówi się, że robienie krótkich serii po trzy lub pięć powtórzeń to sposób na zwiększenie siły. To prawda, ale niepełna. Osoby trenujące siłowo powinny także pracować w większych zakresach powtórzeń, na przykład 8-15 ruchów w zależności od całości planu treningowego. Praca na maksymalnych obciążeniach przez cały czas męczy fizycznie, ale i psychicznie.

Liczba około 10 powtórzeń jest szczególnie ważna dla osób początkujących. W ten sposób dajemy czas mięśniom na zwiększenie siły, przyzwyczajenie się do pracy. Na eksperymenty w zakresie ilości powtórzeń i zwiększania ciężaru przyjdzie jeszcze czas.

BŁĄD NUMER 3 – Za mało odpoczynku w dni bez siłowni

Zapomnij o postawie „im więcej, tym lepiej”. To nie dotyczy treningu siłowego. Kiedy podnosisz ciężary i doprowadzasz swój organizm na skraj wyczerpania, potrzebujesz porządnie się zregenerować. Włókna mięśniowe muszą mieć czas na naprawę wszystkich uszkodzeń, do których doszło podczas ostatniej, ciężkiej sesji. Jeśli będziesz zbyt ostro podchodzić do treningu i lekceważyć odpoczynek, to twoje mięśnie nie będą miały szansy się wzmocnić, a ty dźwigać więcej. To takie proste.

BŁĄD NUMER 4 – W kółko robisz te same ćwiczenia

Organizm ludzki jest tak świetny, bo potrafi się adaptować. Do niemal dowolnych (nie skrajnych) warunków. Także do ciężkiego treningu i wyzwań, które przed nim stawiasz. Jeśli ciągle będziesz wykonywać ten sam zestaw ćwiczeń, to mięśnie go zapamiętają, dostosują się i przestaną rozwijać. Każdy plan jest skuteczny przez określony czas, ze względu na możliwości adaptacyjne organizmu. Zbyt częste zmiany planu i ćwiczeń zniweczą Twoje starania o progres. Natomiast jeśli zauważysz, że nie jesteś już w stanie progresować na swoim bieżącym planie, być może jest to sygnał, że plan wyczerpał swój potencjał i należy wprowadzić modyfikacje w zakresie stosowanych ćwiczeń i bodźców.

BŁAD NUMER 5 – Nie jesz wystarczająco dużo

Aby osiągać cele, potrzebujesz paliwa. Tylko białka, węglowodany, tłuszcze i mikroelementy przyjmowane w odpowiednich ilościach sprawią, że twój organizm będzie miał siłę i energię do dalszej pracy. Jeśli będziesz jeść zbyt mało, organizm zacznie zjadać siebie. I nie – nie zacznie od tkanki tłuszczowej. Zacznie od smacznych mięśni. Jeśli potrzebujesz – korzystaj z aplikacji, które automatycznie liczą B/W/T w przyjmowanych posiłkach. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do dietetyka sportowego, który najlepiej doradzi ci, w jaki sposób komponować posiłki przy aktywności fizycznej, jaką podejmujesz. Możesz również skorzystać z darmowych konsultacji dietetycznych z naszymi trenerami specjalizującymi się w żywieniu. Konsultacje odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.

 

 

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: