Waga idealna – BMI – czy istnieje i ile tak naprawdę powinieneś ważyć?

Data dodania: 2019-10-05

Problemy z zaakceptowaniem swojej wagi mogą być różne. Niektórzy z nas latami próbują się odchudzać, inni natomiast marzą o dodatkowym kilogramie. Cokolwiek się nie dzieje – dążymy do wymarzonej wagi idealnej. Co to jednak znaczy? 

Musisz wiedzieć, że waga idealna dla wszystkich nie istnieje. Każdy jednak powinien znaleźć i osiągnąć tę dla siebie zdrową – adekwatną do swojego wieku i wzrostu. Może w tym pomóc na przykład wskaźnik BMI.

Wskaźnik BMI – co to jest?

Wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index), czyli wskaźnik masy ciała, pomaga określić, czy masa ciała danego człowieka wymaga zmian. To często pierwszy wyznacznik, który podpowiada, czy odżywiasz się prawidłowo, czy też powinieneś skonsultować swoją dietę i styl życia ze specjalistą dietetykiem. 

Wzór na wskaźnik BMI jest następujący:

BMI = masa/(wzrost)2

Jak widać, można go obliczyć bez konieczności wykonywania specjalistycznych badań lekarskich – istotne są waga i wzrost. Możesz obliczyć go samodzielnie według wyżej podanego wzoru lub znajdując w sieci kalkulator BMI (jest ich naprawdę sporo).

Pamiętaj, że wskaźnik BMI jest wyznacznikiem dla osób dorosłych. W przypadku dzieci i młodzieży posługujemy się siatkami centylowymi – znajdziesz je w książeczce zdrowia dziecka lub Internecie.

Wskaźnik WHR

Bardzo ważne jest zrozumienie, że największym zagrożeniem dla twojego zdrowia wcale nie jest masa, a poziom nagromadzonej w organizmie tkanki tłuszczowej. Równie ważne jest to, jak jest ona rozmieszczona. Dlatego warto poznać wskaźnik WHR, dzięki któremu sprawdzisz proporcję obwodu talii do obwodu bioder. 

Warto zdawać sobie sprawę, że kobiety najczęściej zmagają się z otyłością pośladkowo-udową, natomiast mężczyźni – brzuszną. Szczególnie wyczuleni na ten problem powinni być właśnie panowie. Otyłość brzuszna znacznie częściej wiąże się z groźnym dla zdrowia zlokalizowaniem tkanki tłuszczowej wokół narządów wewnętrznych.

Normy BMI – kiedy czas się niepokoić?

WSKAŹNIK BMI
<16 wygłodzenie
16-17 wychudzenie
17-18,5 niedowaga
18,5-24,99 prawidłowa waga
25-29,99 nadwaga
30-34,99 otyłość
35-40 otyłość kliniczna
>40 otyłość skrajna


Przy interpretacji wyników należy wziąć pod uwagę także płeć, poziom zaawansowania sportowego i wykonywaną pracę. Jednak z lekarzem i/lub dietetykiem warto się skonsultować zawsze wtedy, gdy wynik odbiega od normy, czyli nie mieści się w przedziale od 18,5 do 24,99. Czasem wystarczy jedynie zmiana stylu życia, więcej ruchu czy eliminacja złych nawyków. W przypadku BMI powyżej 30 lub poniżej 17 może jednak okazać się, że konieczne jest wykonanie szczegółowych badań, a niezbędne z pewnością będzie wprowadzenie indywidualnie dopasowanej diety.

Jak osiągnąć i utrzymać prawidłową wagę?

Wskaźnik BMI jest bardzo pomocny, gdy zastanawiasz się, jak schudnąć – pomoże określić ci twoją sytuację wyjściową. Aby osiągnąć i następnie utrzymać prawidłową wagę, musisz stosować kilka podstawowych zasad:

  • przyjmować 5 posiłków w regularnych odstępach czasu;
  • utrzymywać odpowiedni bilans kaloryczności przyjmowanych posiłków – zależny od płci, wieku, poziomu aktywności fizycznej, zdrowia czy wykonywanego zawodu;
  • zrezygnować z przetworzonego i gotowego jedzenia na rzecz owoców, warzyw, produktów zbożowych, ryb, jaj, tłuszczów roślinnych;
  • przyjmować ok. 2 litrów płynów dziennie;
  • dbać o min. 30 min. aktywności fizycznej każdego dnia.

Te reguły zawsze powinny towarzyszyć ci w życiu. Pozwalają uniknąć takich chorób, jak m.in. cukrzyca, miażdżyca czy depresja. Jeśli sam nie masz odpowiednio dużo silnej woli lub motywacji, a twój wskaźnik BMI odbiega od normy, nie wahaj się skorzystać z usług dietetyka i trenera personalnego. Ułożą oni indywidualną dietę i plan treningowy, będące odpowiedzią na twoje potrzeby.

Wskaźnik BMI bez trudu może obliczyć każdy i zdecydowanie warto to robić. Często to pierwszy sygnał, że twoje ciało wymknęło ci się spod kontroli. Waga to nie tylko wygląd, ale także samopoczucie i przede wszystkim twoje zdrowie. A zatem niezależnie od tego, jaki jest twój cel i czy dopiero planujesz rozpocząć wizyty na siłowni, czy jesteś już jej stałym bywalcem – kontroluj swoją wagę świadomie.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: