Węglowodany w diecie

Data dodania: 2021-03-17

Wokół węglowodanów w diecie narosło tak wiele mitów, że czasem trudno jest rozróżnić co jest prawdą, a co kłamstwem. Przez to, że potoczna nazwa węglowodanów to cukry, od kilku lat, w niektórych kręgach pokutuje przekonanie, że powodują tycie.

Obecność węglowodanów w organizmie jest nieomal obowiązkowa, ponieważ są one budulcem komórek oraz źródłem energii. Dzięki nim praca całego organizmu i poszczególnych organów przebiega prawidłowo, a Ty masz energię do wykonywania codziennych czynności.

Węglowodany a cukry

Zła sława węglowodanów wynika z tego, iż nazywane są one cukrami. Niejednokrotnie usłyszane określenie „biała śmierć”, w odniesieniu do cukru, może powodować obawy przed negatywnym jego wpływem na zdrowie. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że cukry faktycznie są węglowodanami, jednak nie wszystkie węglowodany możemy nazwać cukrami. Błonnik także zaliczany jest do grupy węglowodanów, a jednak staramy się dbać o dostateczną jego podaż. Z tego powodu warto dokładnie czytać etykiety – w odpowiednim wierszu tabeli znajdziemy informację o zawartości węglowodanów, spośród których wyszczególnione są cukry. Szczególnie wysoką ilość cukrów znajdziemy w słodyczach czy słodkich napojach, których warto unikać.

Węglowodany – właściwości

Znając różnicę pomiędzy cukrami, a węglowodanami, warto dowiedzieć się także, jakie są najważniejsze właściwości. Węglowodany odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dostarczając między innymi energię do mózgu. W ten sposób mają wpływ także na funkcjonowanie mięśni i organów wewnętrznych. Biorą też udział w syntezie niektórych aminokwasów i dostarczają energię do komórek. Dlatego tak ważne jest to, aby dbać o odpowiednią ilość dostarczanych węglowodanów.

W jakich produktach znajdują się węglowodany?

Z pewnością kojarzysz stwierdzenie, że węglowodany znajdują się w pieczywie oraz w ziemniakach – oczywiście, to prawda, jednak nie są to jedyne ich źródła. Ten makroelement znajduje się głównie w produktach zbożowych – płatkach (byle nie słodkich płatkach śniadaniowych!), pieczywie czy kaszach, a także w owocach i warzywach. Węglowodany dzielimy na proste i złożone i to w zależności od tej klasyfikacji możemy szukać ich źródeł. Te pierwsze, nazywane inaczej monosacharydami, są łatwo przyswajalne przez organizm, dlatego szybko po ich spożyciu odczujesz głód ponownie. Nie znaczy to jednak, że należy je całkowicie wyeliminować z diety. Znajdziesz je między innymi w:

  • Owocach;
  • Słodyczach;
  • Kolorowych napojach gazowanych.

Węglowodany złożone (polisacharydy) mają wielocząsteczkową budowę i z tego powoduf ich trawienie trwa dłużej, zatem po ich zjedzeniu dłużej odczuwasz sytość. Ten rodzaj węglowodanów znajdziesz na przykład w:

  • Kaszach – jęczmienna, jaglana, etc.;
  • Warzywach – bób, soczewica, fasola;
  • Produktach pełnoziarnistych – płatki owsiane, chleb żytni, otręby.

Węglowodany a indeks glikemiczny

Mit o tym, że węglowodany tuczą rozpowszechnił się z prędkością światła. Czas raz na zawsze się z nim rozprawić – to nie węglowodany, a nadmiar kalorii ma wpływ na zbieranie dodatkowych kilogramów. Być może mit ten jednak wziął się z przekonania, że mamy do czynienia z indeksem glikemicznym (IG) produktów, który ma wpływ na poziom glukozy we krwi. Po zjedzeniu produktów o wysokim IG poziom glukozy we krwi rośnie, a następnie gwałtownie spada, co skłania do podjadania pomiędzy posiłkami. Wybierając produkty o niskim indeksie glikemicznym zmniejszamy ryzyko gwałtowanych różnic poziomu glukozy we krwi.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: