Woda – ile pić i jak się do tego zachęcić?

Data dodania: 2017-06-12

Oprócz aktywności fizycznej i odpowiedniej diety, istnieje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, bez której osiągnięcie wymarzonej sylwetki będzie po prostu niemożliwe. Mowa oczywiście o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dlatego właśnie powinieneś dostarczać mu co najmniej 2 litry wody dziennie. Ale co robić, żeby o tym nie zapominać?

Woda uczestniczy we wszystkich procesach biochemicznych, które zachodzą w twoim organizmie. Bez jej obecności funkcjonowanie poszczególnych organów nie byłoby możliwe. Dowodzi tego sam fakt, że ciało dorosłego człowieka składa się aż w 60-70% z wody. Jej regularne picie przynosi wiele dodatkowych korzyści dla organizmu.

Woda pomaga łagodzić dolegliwości żołądkowe, wynikające m.in. ze złej diety, a także poprawia skuteczność procesu odchudzania. Jak dowodzą badacze z American Chemical Society, dostarczając organizmowi jej odpowiednią ilość, można schudnąć dodatkowo co najmniej 2 kg w skali roku (m.in. dlatego, że zmniejsza chęć na podjadanie). Wniosek jest prosty – picie wody niesie ze sobą same korzyści. Pytanie tylko, w jaki sposób się do niej przekonać. Poniżej przedstawiamy sposoby na to, by pić wodę częściej, nawet jeśli do tej pory za nią nie przepadałeś.

Rozpocznij i zakończ dzień ze szklanką wody

Jedną z największych zalet wody jest to, że bezpośrednio oddziałuje na metabolizm. Szczególnie poleca się jej picie zaraz po przebudzeniu, na około pół godziny przed śniadaniem (w ten sposób zapewnisz sobie zdrowy początek dnia i pobudzisz do działania), oraz przed snem (dzięki temu m.in. oczyścisz organizm z toksyn, które dostały się do niego w ciągu dnia).

Ponadto, warto ją pić przed obiadem. Prawdopodobnie sprawi to, że ograniczysz się wyłącznie do porcji, jakiej naprawdę potrzebuje twój organizm. Z kolei regularne picie jej w ciągu dnia może ustrzec cię przed podjadaniem. Wypicie szklanki wody pomoże ci również powstrzymać chęć na słodką przekąskę.

Warto wspomnieć także o tym, że badania opublikowane w „Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism” dowodzą, że picie odpowiedniej ilości wody może przyspieszyć przemianę materii o blisko 30%.

Butelka zawsze pod ręką

Często w ciągu dnia jesteśmy tak pochłonięci pracą, że zapominamy o piciu odpowiedniej ilości płynów, nie mówiąc nawet o dostarczaniu do organizmu jakiegokolwiek pokarmu (innego niż dostępne w wielu biurach batoniki z automatu). Wydaje nam się, że nie czujemy pragnienia, tymczasem organizm wysyła kolejne oznaki odwodnienia. Tracimy koncentrację i czujemy się coraz bardziej zmęczeni. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaka jest przyczyna tego stanu? Nie zawsze wynika wyłącznie z „przepracowania”.

Jeśli chcesz uniknąć spadków koncentracji i napadów zmęczenia, powinieneś mieć butelkę wody zawsze przy sobie. Odpowiednie nawodnienie organizmu przenosi się na efektywność pracy/nauki. Jest niezbędne, aby dobrze wykonywać wszystkie obowiązki. Postaraj się dostarczyć do organizmu co najmniej dwa litry wody dziennie (idealnym rozwiązaniem będzie stała wartość 1,5 litra + 0,5 litra na każde 20 kg masy ciała). Pamiętaj, że wraz ze wzrostem temperatury oraz dodatkowymi elementami ta wartość będzie ulegać zmianie. Miej przy sobie zawsze butelkę wody, tak abyś mógł po nią sięgnąć. Z pewnością przekonasz się, że będzie miała pozytywny wpływ na twoje funkcjonowanie.

„Nie lubię wody”

Jest to jedna z najczęstszych wymówek pojawiających się wśród osób, które nie piją wystarczająco dużo wody. Warto jednak pamiętać o tym, że na rynku dostępnych jest wiele jej rodzajów. Mineralne wody butelkowane, które znajdziesz na sklepowych półkach, ze względu na stopień zmineralizowania, mogą różnić się smakiem. Dlatego spróbuj kilku, bo to, że nie odpowiada ci jedna z nich, nie oznacza, że podobnie będzie z wszystkimi pozostałymi.

Dobrym rozwiązaniem będzie również przygotowanie „wody smakowej” poprzez dodanie do niej ulubionych owoców, warzyw lub przypraw. Do jednego z najpopularniejszych połączeń należy woda z cytrusami, która nie tylko bardzo dobrze smakuje, ale również poprawia metabolizm. W upalne dni możesz przygotować orzeźwiający napój, wrzucając do wody kilka plastrów ogórka i liści mięty. W sezonie letnim połącz ją z truskawkami lub malinami, co nada jej lekko słodkawego smaku. Możliwości na poprawę smaku wody jest naprawdę wiele, wystarczy spróbować kilku z nich i wybrać takie połączenie, które najbardziej ci odpowiada.

Pamiętaj o zabraniu wody na każdy trening

Woda jest absolutnym „must-have” podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Picie jej w trakcie ćwiczeń poprawia wydolność organizmu i  ułatwia przeprowadzenie treningu do końca. Ilość wody, którą powinieneś wypić w jego trakcie i po zakończeniu, uzależniona będzie od długości, a także intensywności podejmowanego wysiłku. Podczas aktywności fizycznej płyn powinieneś dawkować powoli – małymi łykami, tak aby zapobiec wystąpieniu różnego rodzaju dolegliwości pokarmowych, takich jak skurcze lub kolki. Lepiej zrezygnować z zimnej wody, aby uniknąć bólu gardła i ewentualnych przeziębień.

Najgorzej zacząć…

Dla wielu osób zdecydowanie największy problem stanowi „nauczenie się” regularnego uzupełniania płynów. Po napój sięgają zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy czują pragnienie, czyli po prostu zbyt rzadko. Dobrym pomysłem, aby to zmienić, jest prowadzenie dziennika – w formie papierowej lub elektronicznej (do momentu, aż okaże się zbyteczny). Możesz ustalić także pory dnia, w których sięgniesz po wodę: chwila po przebudzeniu, pół godziny przed posiłkami, w trakcie treningu czy nawet przed snem. W notesie odznaczaj sobie kolejne szklanki wody i w ten sposób ćwicz swoją regularność. Po pewnym czasie wejdzie ci to w nawyk.

W porównaniu do innych napojów, picie wody przynosi najwięcej korzyści. Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia i pracujesz nad swoją sylwetką , to ona (woda) powinna stać się dla ciebie podstawowym składnikiem diety. W przeciwieństwie do kolorowych i gazowanych napojów – czy nawet łudząco do niej podobnych sklepowych wód smakowych – ma zero kalorii. Od czasu do czasu możesz sięgnąć po porcję witamin w postaci świeżo wyciskanego soku, ale pamiętaj – to właśnie woda powinna stanowić najważniejsze uzupełnienie diety i aktywności.

 

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: