Wszystkie rodzaje herbaty, które warto bliżej poznać

Data dodania: 2019-04-10

Sportowiec – zarówno amator, jak i profesjonalista – to człowiek, który nie tylko trenuje. Przede wszystkim dba o swoje zdrowie ogólne, zapewniając sobie odpowiednią dietę, właściwą ilość snu i regenerację. Regularnie ćwicząc, musisz dbać także o nawodnienie organizmu. Głównym napojem zdecydowanie powinna być czysta woda. Jednak wcale nie trzeba się ograniczać tylko do niej. Wraz z wodą podczas treningu z twojego ciała pozbywasz się wielu cennych substancji, które możesz uzupełnić m.in. dzięki dobrze dobranej herbacie. Jaka będzie najlepsza? Przyjrzyj się dokładnie jej właściwościom i wybierz tę, która najlepiej sprawdzi się u ciebie.

Herbata biała

Zdecydowanie powinna znaleźć się w kuchennej szafce każdego, kto regularnie ćwiczy. To najcenniejszy i najbardziej uznany wśród koneserów gatunek. Zbiera się ją wczesną wiosną, gdy liście są jeszcze w postaci pąków. Następnie przechodzi bardzo delikatny proces przygotowania – jest jedynie suszona, nie poddaje się jej prażeniu ani zwijaniu. Dzięki temu liście herbaty nie tracą swoich naturalnych właściwości, które z pewnością docenią osoby regularnie trenujące. Co warto wśród nich wymienić?

  • duża dawka witaminy C i kofeiny – orzeźwia, pobudza, dodaje energii, a co więcej, poprawia koncentrację, dzięki czemu może zastąpić kawę;
  • właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne, dzięki czemu pomaga w walce ze stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami
  • zawartość polifenoli, które wzmacniają obronę przed wolnymi rodnikami i chronią przed starzeniem się organizmu.

Rooibos

Niekiedy nazywana jest herbatą zdrowia, bo lista korzyści płynących z jej picia jest naprawdę długa. Jakie właściwości będą najważniejsze dla sportowców? Rooibos jest bogaty w antyutleniacze, fluor oraz żelazo i wykazuje niską zawartość garbników. Oznacza to, że skutecznie wzmacnia układ kostny, działa rozkurczowo bezpośrednio na układ nerwowy, poprawia nastrój. Co więcej, koi twój organizm przy nagłych skokach ciśnienia, a także wspomaga przemianę materii, wzmacnia system odpornościowy i reguluje poziom glukozy we krwi. Długo niedoceniana, dzisiaj jest polecana przy wielu schorzeniach.

Zielona herbata

To najstarsza ze wszystkich herbat na świecie – liczy już ponad 5000 lat. Dotychczas doceniana głównie w Azji, od pewnego czasu częściej wybierana również przez Europejczyków, którzy w ostatnich latach odżywiają się coraz bardziej świadomie. Szczególnie ważne jest to, by nigdy nie parzyć jej we wrzątku – w ten sposób straci swoje naturalne właściwości. Odpowiednia temperatura wody to 60-85 stopni.

Zielona herbata ma naprawdę dużo właściwości cennych dla zdrowia, które z pewnością docenią osoby regularnie trenujące. Przede wszystkim jest bogata w aminokwasy i sole mineralne, a także witaminy: C, E, K oraz z grupy B. Skutecznie chroni przed zawałem, gdyż stymuluje krążenie i reguluje ciśnienie. Dodatkowo łagodzi dolegliwości związane z reumatyzmem, a także obrania przed nim organizm. Dzięki dużemu stężeniu fluoru wzmacnia zęby i kości. Zawiera także katechinę, która zdecydowanie obniża poziom złego cholesterolu. Jak większość herbat, skutecznie likwiduje wolne rodniki oraz pobudza trawienie, wspomagając odchudzanie.

herbata-dla-sportowca

Herbata z imbirem

Wielu z nas na pewno kojarzy jego działanie rozgrzewające, które pozostaje znacznie mniej istotne z punktu widzenia sportowca. Najważniejsze jest bowiem to, że korzeń imbiru od wielu lat doceniany jest dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. To pozytywnie wpływa na przeciwdziałanie kontuzjom i wspiera regenerację potreningową. Niewielu zdaje sobie sprawę, że imbir to także skuteczna pomoc w trawieniu. Co więcej, to naturalny środek wpływający pozytywnie na układ krążenia.

Czarna herbata

Wśród tak wielkiego wyboru naprawdę korzystnych dla organizmu sportowca herbat, ta najpopularniejsza może zostać niepotrzebnie zignorowana. Tymczasem niedocenianie jej jest sporym błędem! Zawiera bowiem garbniki, które chronią układ pokarmowy przed nowotworami. Dodatkowo, jest cennym źródłem flawonoidów poprawiających działanie układu krwionośnego.

Pij regularnie!

Niezależnie od tego, czy regularnie ćwiczymy, czy nie, picie herbaty powinno stać się naszym codziennym nawykiem. Ten często ignorowany składnik diety przynosi istotne dla organizmu korzyści. Wybór jest naprawdę spory i nawet osoby, które dotychczas nie lubiły tego rodzaju naparów, nie powinny się tak łatwo poddawać.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: