Wszystkie rodzaje kaszy, które warto poznać

Kasza coraz częściej przewija się w różnorodnych przepisach kulinarnych. Ceniona jest ze względu na walory smakowe, niską kaloryczność, a także łatwość przygotowania. Przedstawiamy jej najpopularniejsze odmiany.

Kasza gryczana

Jedna z najpopularniejszych kasz dostępnych na polskim rynku. To doskonałe źródło białka – wynosi od 10 do 16% jej zawartości. Oprócz tego białko obecne w kaszy gryczanej jest bardzo dobrze przyswajane, dlatego poleca się ją szczególnie osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Poza tym zawiera liczne aminokwasy, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Kasza gryczana to bardzo dobry dodatek do mięsa, ryb, sosów np. grzybowych, a także warzyw przygotowanych na patelni. To także doskonały zamiennik dla ziemniaków w codziennej diecie.

Kasza jęczmienna

Kasza jęczmienna doskonale sprawdza się jako podstawa krupniku, polecanego do spożywania w sezonie grypowym, a także dla osób po operacjach bariatrycznych. Posiada kilka odmian, różniących się stopniem przetworzenia ziarna. Wszystkie kasze jęczmienne zawierają bardzo dużo błonnika, który pomaga oczyścić jelita, a także sprawia, że jesteśmy dłużej nasyceni. Włączając do diety ten rodzaj kaszy zapewniamy organizmowi takie składniki jak: potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, cynk, kwas foliowy, witaminy z grupy B, a także witaminy A i K.

  • Pęczak – występuje w 3 odmianach: drobnej, średniej i grubej. Smakuje bardzo dobrze w towarzystwie sosów i warzyw.
  • Kasza perłowa – reguluje metabolizm i wyrównuje poziom insuliny we krwi. Polecana jest więc szczególnie cukrzykom. Bardzo ładnie prezentuje się na talerzu dzięki wykorzystaniu procesu polerowania.
  • Łamana – dzięki zawartości skrobi polecana jest osobom uprawiającym sport. Skrobia pozwala na odżywienie wszystkich komórek i mięśni przez długi czas, dzięki czemu organizm staje się znacznie wydajniejszy.

kasze

Kasza jaglana

To jedna z najstarszych i najzdrowszych kasz. W swoim składzie ma niewiele skrobi, za to bardzo dużo białka. Oprócz tego zawiera dobroczynne witaminy z grupy B. Jest lekkostrawna, a także nie wywołuje uczuleń i nie zawiera glutenu. Jest polecana osobom o obniżonej odporności, gdyż wspomaga proces wychodzenia z grypy i przeziębienia. Zawarty w tego rodzaju kaszy krzem poprawia przemianę materii, dlatego pomimo dość wysokiej kaloryczności poleca się ją w odpowiednich proporcjach osobom na diecie i uprawiającym sport.

Kasza manna

Kasza manna to dobry wybór dla osób, które zmagają się z problemami związanymi z układem pokarmowym. Dlatego też często jest stałym składnikiem dziecięcej diety. Jest lekkostrawna i dobrze przyswajana przez organizm. Kaszę tę można gotować na wodzie i mleku, dzięki czemu nabiera słodkawego smaku. To bogate źródło fosforu, żelaza i miedzi.

Kasza kukurydziana

Ten rodzaj kaszy rozpowszechniony jest szczególnie w Ameryce. Posiada niewielką ilość składników odżywczych, jednak zasługuje na uwagę ze względu na obecność witaminy A oraz selenu, który wspomaga m. in. pracę tarczycy i układu immunologicznego.

Kasza kuskus

Kasza kuskus w wersji instant wymaga jedynie zalania gorącą wodą i odstawienia na kilka minut – to ogromne ułatwienie podczas przygotowywania codziennych posiłków. Oprócz tego zawiera żelazo, cynk, mangan, potas i witaminy z grupy B.

Kasza owsiana

Jeszcze mało popularna w Polsce, a szkoda! Kasza owsiana poprawia funkcjonowanie układu trawiennego, wspomaga krążenie, obniża ciśnienie tętnicze krwi i poziom cholesterolu, a także zapobiega depresji, chroni przed rakiem i pomaga utrzymać stały poziom glukozy we krwi.

Kasza bulgur

Kasza bulgur trafiła do Polski z Bliskiego Wschodu. Doceniana jest ze względu na bardzo duży poziom błonnika (4,5 na 100 g po ugotowaniu). Zawiera cenny magnez, wspomagający serce, potas i fosfor (budulec mocnych kości i zębów).

Jeśli chcesz odżywiać się zdrowo, zdecydowanie powinieneś włączyć do diety różne rodzaje kaszy. Na początek polecamy spróbować każdej, jaką tylko znajdziesz na sklepowej półce, aby ostatecznie odkryć wśród nich swoje ulubione. A jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, co jeść, by czuć się i wyglądać lepiej, zapraszamy na bezpłatne konsultacje żywieniowe, które regularnie odbywają się w naszych klubach.

Zobacz również