Wszystko, co musisz wiedzieć o brzuszkach

Data dodania: 2017-10-23

Brzuszki to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń. Wykonując ich różne kombinacje, możesz zaangażować wszystkie partie mięśniowe brzucha. Regularna aktywność pozwoli ci nawet w ciągu kilku miesięcy zbudować wymarzony “sześciopak”.

Swoją popularność brzuszki zawdzięczają między innymi łatwości wykonywania oraz znakomitym efektom, jakie przynoszą. Wciąż powstają coraz to nowe pomysły na to ćwiczenie, dzięki czemu możemy jeszcze bardziej precyzyjnie decydować, które partie mięśniowe i w jakim stopniu chcemy rozbudować (podstawowa wersja angażuje przede wszystkim mięsień prosty). Do jego wykonywania wystarczy nam zaledwie mata lub ławka, dostępne w każdym naszym klubie.

Jednak zanim przejdziesz do praktyki, poznaj nieco teorii. Przekonaj się, czego jeszcze możesz dowiedzieć się o jednym z najważniejszych ćwiczeń ABS!

Jak to działa?

Pierwsze rezultaty regularnie wykonywanych brzuszków można zauważyć już nawet po dwóch tygodniach. Dzięki nim nasze mięśnie wzmacniają się i ładnie zarysowują. Część osób niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, jakiego rodzaju zmian można się spodziewać. Liczą one, że już właściwie same brzuszki przyczynią się do spalenia tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w bardzo newralgicznym punkcie – w dolnych partiach brzucha. Po dwóch czy trzech tygodniach wypatrują efektów, które w ostatecznym rozrachunku okazują się znikome.

W rzeczywistości wykonywanie samego ćwiczenia to zbyt mało, aby spalić nadmiar kilogramów. Osobom, które chcą “schudnąć z brzucha”, przypominamy o dwóch bardzo ważnych kwestiach:

Po pierwsze – nie da się spalić tkanki tłuszczowej z jednej partii ciała. Utrata kilogramów zawsze zachodzi mniej więcej równolegle na wszystkich obszarach.

Po drugie – ćwiczenia wzmacniające przyczyniają się przede wszystkim do… wzmocnienia mięśni. Nawet, jeżeli rozbudujesz je dzięki regularnym ćwiczeniom, one ukryją się pod zalegającą tkanką tłuszczową.

Jeżeli chcesz schudnąć, a także ładnie wymodelować ciało (zwłaszcza brzuch), doskonałym rozwiązaniem będzie połączenie treningu interwałowego z siłowym. Dzięki niemu w niedługim czasie (to czasem kwestia nawet dwóch-trzech miesięcy) uzyskasz satysfakcjonujące efekty.

Grunt to technika

Brzuszki wydają się bardzo łatwe. Owszem, nie są skomplikowanym ćwiczeniem, ale jak zawsze warto zwrócić uwagę na technikę, bo tylko w ten sposób zapewnisz sobie maksymalne efekty i unikniesz urazów. Postaraj się wykonać je najlepiej, jak potrafisz. W przeciwnym razie ból w okolicach karku lub kręgosłupa szybko zniechęci cię do dalszej pracy.

Pozycja wyjściowa: Aby wykonać klasyczne brzuszki, połóż się na macie, a stopy połóż płasko na podłodze, tak by nogi ustawione były pod kątem. Plecy powinny w całości przylegać do podłoża (nie odrywaj odcinka lędźwiowo-krzyżowego!). Wzrok skieruj do sufitu. Postaraj się nie “wciskać” głowy w klatkę piersiową. Nie utrzymuj zbyt sztywnej szyi. W ten sposób unikniesz późniejszego bólu.

Powtórzenia: Delikatnie oderwij górną część pleców od maty. Dłonie trzymaj tuż za głową, z łokciami otwartymi na zewnątrz. Przy każdym podniesieniu staraj się poczuć pracujący brzuch. Nie ciągnij na siłę głowy w górę – nie tylko mija się to z celem ćwiczenia, ale może nawet prowadzić do kontuzji.

Podsumowując…

Brzuszki to znakomite ćwiczenie dla osób, które marzą o pięknie zarysowanym brzuchu. Jeżeli zmagasz się z nadmiarem kilogramów, połącz je z treningiem interwałowym, a tkanka tłuszczowa zacznie znikać w mgnieniu oka. Nie bój się korzystać z coraz popularniejszych wariantów tego ćwiczenia. Dzięki nim będziesz pracować nad konkretnymi partiami mięśni.

W swoich staraniach o wymarzony brzuch musisz pamiętać o jesczcze  jednej kwestii – właściwym odżywianiu. Często mówi się, że “sześciopak” powstaje w kuchni, i nie sposób się z tą teorią nie zgodzić. Bez dobrze zbilansowanej diety możesz wykonać milion brzuszków, a i tak nie osiągniesz celu.

 

brzuszki

 

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: