Wszystko, co powinieneś wiedzieć o… pieczywie

Data dodania: 2019-02-20

Wokół pieczywa, zwłaszcza białego, krąży wiele mitów. Niektóre zakrawają o teorie spiskowe, w innych zaś ukryte jest ziarnko prawdy. Jeśli trenujesz, warto sprawie przyjrzeć się dokładniej. Niekoniecznie nasza ulubiona bułeczka będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia. Czy to jednak oznacza, że należy z nich całkiem zrezygnować? Co tak naprawdę powinieneś wiedzieć o pieczywie?

Coraz więcej osób wyklucza pieczywo z diety. To niełatwe zadanie, bo w ten sposób znacząco utrudniamy sobie przygotowanie wielu posiłków (chociażby szybkiego śniadania). Czy rzeczywiście warto? Zanim podejmiesz decyzję, upewnijmy się, że wiemy o pieczywie wszystko, co istotne.

Pieczywo to skarbnica energii

Potrzebujesz jej, aby żyć i prawidłowo funkcjonować. Tymczasem najlepszym i ważnym źródłem energii okazują się być produkty zbożowe, wśród których – oprócz kaszy, makaronu czy ryżu – swoje miejsce ma również pieczywo. To właśnie w nim znajdziesz skrobię, ale także niezwykle dla człowieka cenne białko roślinne, błonnik oraz witaminy z grupy B. Zatem spożywanie go wspomaga odbudowę komórek, prawidłowe działanie przewodu pokarmowego czy nerwowego. Produkty zbożowe okazują się być podstawą piramidy żywienia i powinny znajdować się w co najmniej trzech posiłkach każdego dnia. Niekoniecznie musi być to pieczywo, jednak powinieneś o tym pamiętać – zwłaszcza, jeśli planujesz rezygnację z któregoś z nich.

Podstawową różnicą jest mąka

Gdy wybierasz chleb czy bułki, nie kieruj się nigdy ich wyglądem. Choć będą różniły się między sobą, mogą być wypiekane z tego samego rodzaju mąki. Ustalenie tego to podstawa, jeśli chcesz wybrać zdrowsze rozwiązanie. Sięgaj po pieczywo z mąki z pełnego przemiału (żytnia lub pszenna), czyli po pieczywo razowe. W porównaniu z chlebem czy bułkami z oczyszczonej mąki, ma ono znacznie więcej błonnika, witamin i mikroelementów.

Nie każdy toleruje zawarty w pieczywie gluten

Gluten to białko roślinne, dzięki któremu pieczywo jest sprężyste i ma odpowiednią strukturę. Okazuje się jednak, że niektórzy mogą mieć na niego alergię lub ich organizmy wykazują zupełną jego nietolerancję, co przejawia się najczęściej biegunką lub wysypką. Na szczęście pieczywo bezglutenowe jest już dość powszechnie dostępne. Jednak zanim podejmiesz decyzję o porzuceniu glutenu, skonsultuj tę decyzję z lekarzem, wykonując uprzednio badania pod tym kątem (być może jesteś uczulony, ale nie na ten składnik).

Nie każdy ciemny chleb jest razowy

Już wspomnieliśmy, że rodzaj mąki jest kluczowy w prawidłowym wyborze pieczywa i że powinno się wybierać to razowe. Jednak sam wygląd może być mylący. Aby uzyskać ciemny kolor, chleb czy bułkę wystarczy zabarwić karmelem. Pamiętaj, że prawdziwe pieczywo razowe jest stosunkowo ciężkie i wilgotne. Staraj się zawsze czytać skład i wybieraj to z dodatkiem nasion, dzięki którym twoje posiłki będą jeszcze bardziej wartościowe.

Skład jest bardzo ważny

Jeszcze raz podkreślmy, że pierwszym krokiem do wyboru najlepszego pieczywa jest uważne zapoznanie się z jego składem. Pamiętaj, że dobrej jakości chleb czy bułka nie powinny zawierać żadnych polepszaczy smaku, konserwantów czy środków antypleśniowych lub spulchniających – wystarczą drożdże lub zakwas. Już Salvador Dali mówił, że można nie jeść w ogóle, ale nie można jeść źle. Nie serwuj swojemu ciału tego, czego powinieneś unikać.

Warto wybrać to z dodatkiem ziaren

Ziarna same w sobie są bardzo dobrym pomysłem na lekką i zdrową przekąskę. Dodane do pieczywa, nie tracą swoich właściwości, a zwiększają jego wartość odżywczą. Warto wybierać pieczywo z ziarnami słonecznika czy dyni. Ciekawym rozwiązaniem są także chleby i bułki z dodatkiem warzyw, m.in. suszonych pomidorów czy oliwek.

Dobre pieczywo szybko pleśnieje

Nie rób zapasów – pieczywo należy kupować na bieżąco. Możesz przechowywać je maksymalnie kilka dni, jeśli robisz to we właściwy sposób. Najlepszym rozwiązaniem będzie specjalny pojemnik na pieczywo. Ważne jest jednak, abyś go regularnie czyścił i wietrzył, bo znajdujące się w środku okruszki również mogą się psuć.

Rodzaje pieczywa – jakie wybrać?

Biały chleb najczęściej pieczony jest z wysoko oczyszczonej mąki. Jest najpopularniejszy, ale często zawiera liczne dodatki, które sprawiają, że staje się najmniej wartościowy.

Popularne i tanie kajzerki również są bogate w polepszacze, głównie substancje spulchniające. Je także piecze się z oczyszczonej pszennej mąki.

Dla dzieci dobrym rozwiązaniem będzie delikatny graham pieczony z pszennej mąki z pełnego przemiału.

Dobrą alternatywą dla zwykłych bułeczek jest sitek, którego podstawowym składnikiem jest mąka pszenno-żytnia oczyszczona tylko częściowo.

Jednak w szczególności polecamy chleb razowy z mąki z pełnego przemiału. Właśnie on zawiera najwięcej błonnika i potrzebnych człowiekowi składników mineralnych. Będzie idealnie, jeśli dodatkowo będzie zawierał ziarna.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: