Yerba mate – dlaczego warto ją pić?

Data dodania: 2019-03-04

Coraz częściej zaparza się ją jako zdrowszą alternatywę dla kawy i herbaty. Pobudza, wzmacnia, a także wykazuje silne działanie oczyszczające. Napar z liści i gałęzi ostrokrzewu paragwajskiego to bogate źródło witamin, mikro- i makroelementów oraz innych bioaktywnych składników.

Yerba mate to napój przygotowywany na bazie liści i gałęzi ostrokrzewu rosnącego na terenie Paragwaju, Urugwaju, Argentyny i Brazylii. Napar mylnie określa się mianem herbaty. W rzeczywistości różni się od niej składem chemicznym (herbata posiada znacznie więcej kofeiny) i właściwościami (yerba działa oczyszczająco). Inny jest też proces przygotowywania i podawania napoju. Liście i łodygi suszone są nad ogniem (nawet do 24 godzin!), aby zachować charakterystyczną dla nich gorycz. Susz wsypuje się aż do zajęcia ¾ objętości dzbanuszka (może to być specjalna tykwa, matero, ale także zwykły kubek), z którego całość pije się przy pomocy specjalnej słomki (bombilli).

yerba

„Napój bogów”

Zainteresowanie naparem wzbudziła teza postawiona w 1964 roku przez naukowców Instytutu Pasteura oraz Paryskiego Towarzystwa Naukowego, którzy starali się znaleźć związek pomiędzy jego regularnym piciem a niskim poziomem otyłości. W trakcie badań okazało się, że nie jest to jego jedyna zaleta. Ostrokrzew paragwajski poprawia odporność, wzmacnia oraz działa oczyszczająco, a wszystko to za sprawą składników zawartych w jego liściach i gałęziach.

Yerba mate reguluje ciśnienie krwi i stymuluje pracę serca. Obecne w jej składzie saponiny nie tylko gwarantują charakterystyczny smak, ale również działają przeciwzapalnie i uczestniczą w metabolizmie cholesterolu. Napój korzystnie wpływa na napięcie mięśni szkieletowych oraz układ nerwowy. Pozwala się odprężyć po ciężkim dniu – zarówno na poziomie fizycznym, jak i mentalnym. Zawarte w niej przeciwutleniacze (polifenole) zapobiegają rozwojowi nowotworów, a witaminy (m.in. A i E) utrzymują skórę i paznokcie w nienagannej kondycji. Zauważalnie spowalnia procesy starzenia się organizmu.

Ponadto hamuje uczucie głodu. Jest niezastąpiona w trakcie diety redukcyjnej. Działa uspokajająco, pobudza umysł do działania (dzięki kofeinie i teobrominie) i równocześnie niweluje zmęczenie. Obniża poziom stresu i zwalcza bezsenność. Jest doskonałym źródłem witamin A, B1, B2, C, E i H oraz minerałów, m.in.: magnezu, wapnia, żelaza, sodu, potasu i cynku.

Yerba mate kontra kawa

Napój często przedstawia się jako konkurencję dla kawy ze względu na niższą zawartość kofeiny przy jednoczesnej obecności substancji, które pobudzają organizm w równym stopniu. Co ciekawe, yerba nie uzależnia ani nie wykazuje negatywnych konsekwencji zdrowotnych, związanych z długotrwałym spożywaniem. W przeciwieństwie do kawy, dostarcza magnez do organizmu, zamiast go wypłukiwać. Mało tego, napar doskonale sprawdza się zarówno na ciepło, jak i na zimno (pity w trakcie upałów, podany z lodem i owocami, np. limonką).

Naparu nie powinny pić jedynie dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na przewlekłe problemy z żołądkiem.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: