Czym jest kalistenika

Kalistenika staje się ostatnio niezwykle popularna. Coraz więcej osób zaczyna doceniać trening, w którym wykorzystujemy ciężar własnego ciała.

Trening ze… starożytności

Nazwa „kalistenika” pochodzi z połączenia dwóch greckich słów: kallos – „piękno” oraz sthenos – „siła”. Samo pojęcie jest czymś nowym w dzisiejszych czasach, aczkolwiek bardzo dobrze znanym i stosowanym już u starożytnych. Historia kalisteniki jest bogatsza niż wszystkich współczesnych form aktywności fizycznej, a o powszechnym stosowaniu jej przez spartan, gladiatorów, legiony rzymskie i innych zacnych wojowników można poczytać w książkach o historii kultury fizycznej.

Czym jest kalistenika?

Kalistenika to trening siły z wykorzystaniem masy własnego ciała. Każdy zapewne pomyśli: z ciężarem własnego ciała to pewnie przysiad, popularna pompka, podciągnięcie. Po części można się z tym zgodzić, ale tak naprawdę wyżej wymienione ćwiczenia to tylko początek. Kalistenika właściwie prowadzona charakteryzuje się nauczaniem i poznaniem możliwości treningowych, w którym obciążeniem, oporem jest masa naszego organizmu. Każda jednostka treningowa cechuje się treningiem mięśni ramion, pleców, brzucha, grzbietu, nóg, jest to więc kompleks ćwiczeń angażujących mięśnie całego ciała tzn. mięśnie posturalne, powierzchowne i głębokie.

Zalety kalisteniki

Właściwie stosowany trening:

  • wzmocni i zabezpieczy stawy,
  • pomoże w uzyskaniu wymarzonej sylwetki,
  • rozwinie funkcjonalne zdolności motoryczne,
  • wzmocni siłę maksymalną.

Przy tym wszystkim nie potrzebujesz nie wiadomo jakiego sprzętu, by uzyskać efekty. Wystarczy mieć wiedzę i plan działania.

W krótkim zestawie dla średniozaawansowanych taki trening wyglądałby następująco:
Ugięcia ramion w podporze przodem (powoli i dokładnie, pełna koncentracja na ruchu).

  • przysiad przy zachowanej naturalnej linii kręgosłupa,
  • podciągnięcia na drążku (kto nie da rady, może to zrobić w zwisie podpartym),
  • ćwiczenie brzucha – wznosy nóg w siadzie bądź w zwisie,
  • odgięcie w tył ze staniem (kto da radę zejść do pełnego mostu po ścianie – pozycja wyjściowa stanie tyłem do ściany),
  • stanie na rękach, docelowo ugięcie w staniu na rękach.

Całość wykonujemy w 3 seriach od 15 do 20 powtórzeń.

Po takim secie poczujesz, że jesteś w domu… aż docelowo będziesz trzaskał przysiady na jednej nodze, robił ugięcie w staniu na jednej ręce, mosty w tył i z powrotem bez ściany (most zwodzony), a wyjście oficerskie siłowe (ang. Muscle Up) będzie bułeczką z masłem.

Niezależnie od tego, w jakiej porze startowej jestem, zawsze znajdę czas, by wpleść w swój plan elementy z kalisteniki, ponieważ jest mi to potrzebne zarówno w życiu, jak i walce. Dlatego mocno rekomenduję i polecam.

Gdzie profesjonalnie trenować kalistenikę?

Idealnym miejscem jest Szkoła Walki Drwala przy Fitness Platinium Plaza i Fitness Platinium Bratysławska, w której możesz trenować w ramach swojego karnetu do sieci.

Ćwiczący, którzy odwiedzą nasz klub, oprócz tradycyjnego treningu fitness mają okazję spróbować zajęć z różnych sportów walki oraz treningu kondycyjno-fizycznego ukierunkowanego na funkcjonalność w życiu codziennym. Zajęcia ze sportów walki są prowadzone w bezpieczny dla uczestników sposób oraz metodycznie według sprawdzonego programu. Jedynym sposobem, by to sprawdzić jest uczestnictwo i przekonanie się, że naprawdę warto, bo do wyboru jest m.in.: kickboxing, K1, MMA, Zapasy+Grappling, Brazylijskie Jiu Jitsu. Poza tym samoobrona dla kobiet, Cross Fitness, kalistenika, gimnastyka, trening funkcjonalny oraz indywidualne treningi personalne, na których to klient sam decyduje czy chce się uczyć technik walki z danej płaszczyzny, czy może wybierze trening fizyczny ukierunkowany tylko na zrzucenie niepotrzebnych kilogramów (może też połączyć obie opcje i skorzystać podwójnie – każdy trening jest wtedy inny, nie jest monotonny, a efekty przychodzą bardzo szybko).

O tym wszystkim najlepiej przekonać się samemu odwiedzając naszą szkołę i testując nasze zajęcia.

Tomasz Drwal – jeden z najlepszych zawodników MMA w Polsce. Pierwszy Polak, który stoczył walkę dla organizacji UFC. Prowadzi klub sztuk walki – Szkołę Walki Drwala, połączony z klubami Fitness Platinium® przy Al. Pokoju (C.H Plaza) oraz Fitness Platinium® przy ul. Bratysławskiej 4. 

Uwaga! 17 listopada (piątek) zapraszamy na otwarcie salki do kalisteniki, która powstanie w sąsiedztwie klubu Fitness Platinium Bratysławska. Salka będzie dostępna bezpłatnie dla każdego. Na otwarcie przygotowaliśmy dla Was specjalne atrakcje – o szczegółach niebawem poinformujemy na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Bądźcie czujni!

Zobacz również