10 dobrych nawyków, które poprawią twoje codzienne życie

Data dodania: 2019-10-28

Zdrowy tryb życia to suma małych decyzji, które z biegiem czasu powinny stawać się nawykiem. Nie musisz od razu rewolucjonizować swojego światopoglądu, planów, zachowań. Zacznij od niewielkich kroków i po prostu wytrwale idź tą ścieżką, a wkrótce zauważysz efekty – będziesz cieszył się lepszym zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Jakie nawyki warto wprowadzić do swojego życia?

Śpij 7-8 godzin na dobę

To jeden z najprzyjemniejszych nawyków, od którego warto zacząć zmiany. Twój organizm potrzebuje czasu na regenerację. Podczas snu nie tylko zbiera energię na następny dzień, ale także pozbywa się toksyn i wszelkich szkodliwych substancji.

Niestety, długi sen często okazuje się nawykiem najtrudniejszym do wprowadzenia. Warto przypomnieć sobie nasz artykuł o tym, jak poprawić jakość snu – to szczególnie ważne, jeśli nie jesteś w stanie wygospodarować odpowiedniej jego ilości. Pamiętaj, że wypoczęte ciało jest znacznie bardziej odporne na stres i choroby.

Regularnie się ruszaj

Oczywiście, że najlepsze dla twojego zdrowia będą regularne ćwiczenia na siłowni pod okiem trenera i do tego zachęcamy. Korzystaj jednak z każdej okazji do ruchu. Zrezygnuj z samochodu na rzecz jazdy rowerem. Odpuść sobie wieczorny seans filmowy i wyjdź na spacer (możesz w tym czasie słuchać audiobooków czy wartościowych podcastów). Pamiętaj, że sport ma ci dawać przyjemność – znajdź więc rozwiązanie dla siebie. By zachować zdrowie, potrzeba 30 min. aktywności fizycznej każdego dnia.

Dbaj o więzi z bliskimi 

To bardzo ważne, by mieć ludzi, przy których czujemy się dobrze. Dlaczego? W czasie spotkań z nimi nie myślisz o tym, co trudne, więcej się śmiejesz i jesteś zrelaksowany. To bardzo ważne dla twojej witalności i samopoczucia. Pomyśl, kiedy ostatni raz spotkałeś się ze swoim przyjacielem? Jeśli było to wcześniej niż tydzień temu, może najwyższy czas nad tym popracować i zaprosić kogoś na kawę?

Myj ręce

To może śmieszne, ale to kluczowy nawyk, jeśli chcesz prowadzić zdrowy tryb życia. Mycie rąk przed posiłkiem, po wyjściu z toalety, ale także za każdym razem, gdy wejdziesz do domu z podwórka. Na twoich rękach znajdują się patogeny, które mogą stać się przyczyną wielu chorób. Za każdym razem, gdy wchodzisz do mieszkania, przypomnij sobie o badaniu, w którym na dłoniach osób korzystających z komunikacji miejskiej znaleziono te same bakterie, które znajdują się w toalecie. To bardzo skuteczna motywacja, by używać więcej mydła i ciepłej wody.

Przed spaniem bądź offline i nie oglądaj telewizji

To jedna z najczęstszych przyczyn, które powodują trudności w zasypaniu. Zarówno telewizor, jak i komputer czy telefon emitują światło niebieskie, zaburzające rytm dnia i nocy. Dodatkowo każdy obejrzany serial czy film budzą w tobie emocje, które nie pozwalają ci zupełnie się wyciszyć. Książka (jeśli czytasz ją na smartfonie, włącz tryb ograniczający emisję światła niebieskiego) czy rozmowa zapewniają znacznie mniej bodźców.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Jedz regularnie

Dlaczego tak ważne jest, by jeść regularnie, stosunkowo często i w niewielkich porcjach? Bo ludzki organizm lubi przewidywalność, dzięki której nie musi bronić się na wypadek głodu, magazynując pokarm w postaci tkanki tłuszczowej. Dzięki temu wszelkie dostarczone składniki odżywcze będzie wykorzystywał na bieżąco. Jeśli chcesz zmieniać nawyki, przyjrzyj się regularności swoich posiłków.

Jedz powoli

To bardzo ważne. Przede wszystkim przegapisz moment, w którym jesteś już syty – twój żołądek nie ma szansy zdążyć wysłać takiego sygnału do mózgu. W ten zaś sposób dążysz nie tylko do nadprogramowych kilogramów, ale także do najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych: cukrzycy typu 2, nadciśnienia, depresji. Zdrowy tryb życia przewiduje zwolnienie w każdym jego aspekcie, ale bardzo ważne jest, byś zaczął od rezygnacji z pośpiechu przy stole.

Pamiętaj o śniadaniu

Po całej nocy w organizmie jest bardzo niski poziom glukozy, przez co źle czujesz się nie tylko fizycznie. Okazuje się, że spada również twoja wydolność umysłowa. Dzięki śniadaniu będziesz mógł się skupić i być wydajniejszy w pracy. Równie ważne jest jednak to, że twoje ciało dostanie sygnał, że dostarczysz mu odpowiednią liczbę kalorii przez cały dzień i nie będzie musiało niczego odkładać. Zdrowy tryb życia zacznij od wprowadzenia solidnego śniadania, które podkręci twój metabolizm.

Znajdź w menu miejsce na warzywa

WHO rekomenduje jedzenie ok. 400 g warzyw i owoców każdego dnia. Oznacza to, że powinny być bazą w niemal każdym twoim posiłku. Zmieniając nawyki, zadbaj o to, by jabłko, banan czy sałatka każdego dnia znalazły się w twojej torbie.

Pij wodę

Bardzo częstym problemem jest nie tyle niesięganie po napoje, co wybieranie tych słodzonych. Tymczasem to masa kalorii i bezpośredni atak na własne zdrowie w formie płynnej. Nie lubisz zwykłej wody? Dodaj do niej owoce lub zdecyduj się na ziołowe herbaty bez cukru. Możesz też wybrać wodę gazowaną. Zaleca się picie 1,5-2 litrów dziennie.

Jak wprowadzać nowe nawyki?

  • Nawyki wprowadzaj pojedynczo – na kolejną zmianę zdecyduj się, gdy pierwsza wejdzie ci w krew
  • Na początek wybieraj nawyki, które będą przyjemne – np. 30 min. wieczornego spaceru
  • Pracuj nad nimi każdego dnia – nawet jeśli nie masz okazji, szukaj jej, by wypracować odruch

Ze zmianą nawyków jest jak – na przykład – z pierwszym biegiem. Wszyscy odkładamy go na “później”, bo wydaje nam się, że potrzebujemy profesjonalnych butów i specjalnego ubrania. Tymczasem, aby się przekonać, czy bieganie w ogóle nam pasuje, wystarczy wskoczyć w stary wygodny dres i założyć na nogi sneakersy. Zrobić pierwszy krok, po prostu. W ten sam sposób warto zmienić tryb życia – wprowadzić pierwsze zdrowe nawyki żywieniowe, stopniowo reorganizować plan dnia… Nie wszystko jednocześnie, bo nowy styl nie ma cię przytłaczać, ale sprawiać radość i przynosić efekty.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: