Czy niejedzenia śniadania może wpływać na utratę wagi?

Pomijanie śniadania w celu utraty wagi zawsze jest kontrowersyjnym tematem. Nie tylko wśród bywalców siłowni. Niektórzy są święcie przekonani, że wycięcie porannego posiłku pomaga im zrzucić kilogramy szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, podczas gdy inni twierdzą, że jedzenie śniadania jest niezbędne do prawidłowego działania metabolizmu i osiągania efektów na w klubie fitness. Prawda jest taka: nie ma jednego uniwersalnego podejścia, jeśli chodzi o dietę i ćwiczenia – to, co działa na jedną osobę, może nie działać na inną! 

W tym wpisie na blogu przyjrzymy się kilku najważniejszym czynnikom, które należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji, czy niespożywanie pierwszego posiłku rano, może być korzystne dla Twoich celów związanych z utratą wagi.

Czy śniadanie przyspiesza metabolizm?

Czy śniadanie naprawdę przyspiesza metabolizm? Chociaż większość badań na ten temat jest niejednoznaczna, konsensus wśród dietetyków i bywalców siłowni jest taki, że zjedzenie zdrowego śniadania może pomóc Ci w porannym treningu (chodzi oczywiście o energię, której dostarcza). Jedzenie śniadania może rozruszać Twój metabolizm na część dnia, ale na koniec dnia liczy się bilans kaloryczny. Regularne ćwiczenia i zbilansowana dieta to jedyne pewne czynniki, które wpływają na utratę wagi.

Czy finalnie spożywam więcej kalorii, jeśli pominę śniadanie?

Ćwiczenie na siłowni i rozwijanie zdrowszego stylu życia często wiąże się z tworzeniem pewnych nawyków, z których jednym jest jedzenie śniadania każdego ranka. Większość osób, które przychodzą na siłownie, rozumie, że ważne jest dostarczanie organizmowi właściwego paliwa i zdaje sobie sprawę, że spożywanie odpowiedniej ilości kalorii z samego rana, może pomóc w utrzymaniu się w kalorycznych ryzach w ciągu całego dnia.

Chociaż w kilku badaniach znaleziono sprzeczne dowody dotyczące tego, jak pomijanie śniadania wpływa na nasze ogólne spożycie kalorii, osoby ćwiczące na siłowni nadal powinni traktować priorytetowo zjedzenie zbilansowanego śniadania. Należy to nawet traktować, jako część planu treningowego. Przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji, ten nawyk może stać się drugą naturą i z czasem bardzo korzystnie wpłynąć na Twoje wyniki (i przyjemność z ćwiczeń) na siłowni.

Czy odpuszczenie śniadania, zwiększa łaknienie wciągu dnia?

Jeśli próbujesz schudnąć, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, jak działa twój własny metabolizm. Pomijanie śniadania i niejedzenie do pory obiadowej może pomóc ci zmniejszyć poziom głodu w ciągu dnia, ale nie sprawi jednocześnie, że będziesz osiągać lepsze efekty na siłowni.

Jeśli faktycznie chcesz przestać jeść śniadanie, musisz się do tego przyzwyczaić. Po kilku tygodniach Twój organizm się przystosuje i będziesz odczuwać głód tylko wtedy, gdy faktycznie trzeba będzie dostarczyć porcję paliwa. Pamiętaj, że każdy żołądek to malutki worek, który potrafi się baaaardzo rozciągać. Jeśli przez prawie całą dobę jest wypełniony, to naturalnie większa będzie jego objętość, a tym samym poczucie głodu. Cierpliwość i poświęcenie są tu kluczowe – nie poddawaj się! Jeśli to możliwe, układaj swoje posiłki z wyprzedzeniem i upewnij się, że dostarczasz sobie składników odżywczych ze wszystkich niezbędnych grup żywności. Trening na czczo jest stale wałkowanym tematem, ale ciało każdego z nas jest inne – słuchaj swojego!

Czy pomijać śniadanie w celu utraty wagi?

Ostatecznie decyzja o jedzeniu lub nie jedzeniu śniadania, powinna sprowadzać się do tego, co sprawia, że czujesz się najlepiej. Jeśli jesteś osobą, która nie jest głodna z samego rana, nie zmuszaj się do jedzenia.

Jednak jeśli czujesz, że bez śniadania ani rusz… Istnieje masa wspaniałych zdrowych opcji, które mogą dać Ci mnóstwo energii na start. A owsianka jest tylko jedną z nich.

Pamiętaj, że uczucie łaknienia i sposób wydatkowania energii są różne dla każdego, więc słuchaj swojego ciała i rób to, co działa najlepiej dla Ciebie.

 

Zobacz również