Dlaczego powinieneś unikać diety wysokotłuszczowej?

Data dodania: 2017-10-03

Ludzie często popadają ze skrajności w skrajność. Widać to m.in. przy okazji komponowania diety i ustalania właściwej zawartości tłuszczów. Początkowo starano się możliwie ograniczyć jego podaż, a po jakimś czasie zaczęto przypisywać diecie wysokotłuszczowej niesamowite właściwości odchudzające.

Już od jakiegoś czasu na półkach sklepowych pojawia się całe mnóstwo produktów typu 0%, zawierających śladowe ilości tłuszczu. Grono zainteresowanych nimi klientów cały czas się powiększa. Jednak nie wszystkim zależy na tym, by ograniczać tłuszcz do minimum. Jest pewna grupa, która – przeciwnie – twierdzi, że dieta wysokotłuszczowa pomaga chudnąć jeszcze szybciej. O co w tym chodzi i czy jest w tej teorii choć ziarenko prawdy?

Dieta wysokotłuszczowa polega na diametralnym obniżeniu podaży węglowodanów (maksymalnie 50 g dziennie) przy równoczesnym zwiększeniu ilości tłuszczów w pokarmach. Pojawiają się w niej dania złożone przede wszystkim z mięs, serów, smażone na oleju i smalcu. Diety te rzekomo “podkręcają” metabolizm.

Dlaczego więc dietetycy nie zostawiają na tej diecie suchej nitki? Niska zawartość węglowodanów, zbyt wysoka ilość kwasów tłuszczowych oraz podwyższony poziom tzw. złego cholesterolu – to tylko kilka spośród problemów, które może wywołać.

Jedz tłusto i spalaj tłuszcz?

W samych założeniach diety uwidacznia się pewien paradoks, który polega na tym, że spożywanie większych ilości tłuszczu sprzyja jego większemu spalaniu. Nasze ciało czerpie energię z dostarczanego pokarmu. Konsumpcja produktów o niskiej zawartości węglowodanów sprawi, że dla pozyskania energii utleniana będzie przede wszystkim większa ilość tłuszczów. Działa to również w drugą stronę. Jeżeli w diecie ograniczymy ich ilość, głównym źródłem energetycznym staną się węglowodany. Ważny jest więc balans.

Według badań przytoczonych przez portal Science Driven Nutrition, spożywanie większej ilości tłuszczów nie wpływa na zwiększenie wydatków energetycznych. Co prawda, dostarczając do organizmu większą ilość tłuszczów, przyczyniasz się także do wzrostu lipidów wykorzystywanych w procesach energetycznych, ale nie przekłada się to na większą utratę tkanki tłuszczowej.

Kolejnym elementem, który z pewnością nie przekonuje do tego typu diet, jest wydajność dostarczanego do organizmu tłuszczu. Węglowodany (głównie złożone) są efektywnie wykorzystywane jako źródło energii (pisząc kolokwialnie – paliwo) albo magazynowane w formie glikogenu. Z kolei tłuszcze są zaangażowane w procesy energetyczne albo przechowywane w formie cząsteczek kwasu tłuszczowego. Węglowodany są więc po prostu znacznie bardziej wydajne.

Konsekwencje zdrowotne

Jeśli mowa o diecie wysokotłuszczowej, nie sposób pominąć tego, jak wpływa ona na nasze zdrowie. Jak wiadomo, nadmiar prawie zawsze szkodzi, bez względu na to, o czym mówimy. Nie inaczej jest w przypadku tłuszczów.

Dostarczając ich do diety więcej, narażasz się na zwiększenie zawartości trójglicerydów we krwi. To natomiast może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak: choroby serca, udar czy zawał. Niedobór glukozy we krwi może przyczynić się do nadprodukcji hormonów stresu, takich jak adrenalina. Długofalowe stosowanie diety przyczyni się również do pogorszenia samopoczucia, uczucia zmęczenia, osłabienia oraz problemów z koncentracją.

Przewaga kwasów tłuszczowych w pożywieniu może przyczynić się także do zakwaszenia organizmu. Oprócz tego mógłbyś zauważyć podwyższony poziom złego cholesterolu, który przyczynia się do powstania zmian miażdżycowych. Ograniczenie błonnika pokarmowego – co również wiąże się z tym typem diety – może prowadzić do problemów z jelitami, przewlekłych zaparć, a nawet zmian nowotworowych.

Zwolennicy diety wysokotłuszczowej zachwalali od początku jej pozytywny wpływ na tempo spalania tkanki tłuszczowej. Jednak, jak dowodzą badania naukowe, teoria ta nie ma swojego uzasadnienia. Ponadto rezygnacja z węglowodanów na rzecz tłuszczów może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zapamiętaj – klucz do sukcesu jest tylko jeden: odpowiednio zbilansowana dieta połączona z aktywnością fizyczną. Tu – niestety – nie ma drogi na skróty.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: