Fit Ball - trening z wykorzystaniem gumowych piłek fitness

Piłka gimnastyczna na pierwszy rzut oka jest trochę wspomnieniem dzieciństwa, a trochę obietnicą dobrej zabawy. Tymczasem to przede wszystkim wspaniały sprzęt sportowy, który może zapewnić ci piękną sylwetkę i zdrowy kręgosłup. Jak powinien wyglądać trening z wykorzystaniem gumowych piłek? Dowiedz się, czym jest Fit Ball i jakie korzyści za sobą niesie.

Gumowe piłki są przez wielu ćwiczących niedoceniane (niektórzy w ogóle nie zwracają na nie uwagi). Często określają pochopnie ćwiczenia z jej użyciem jako monotonne. Nic bardziej mylnego! Trening w formule Fit Ball, dostępnej w naszych klubach, może być bardzo energiczny i naprawdę potrafi zmęczyć. Czym dokładnie jest i co przyniesie ci regularny udział w tych zajęciach?

Fit Ball – co to jest?

Fit Ball to połączenie fitnessu i ćwiczeń z piłką. To bardzo energiczne zajęcia fitness z użyciem piłek różnej wielkości, które poprawiają kondycję, a dzięki swojemu charakterowi wpływają także pozytywnie na nastrój. Ten pozornie łatwy sposób ćwiczenia pozwala na wzmocnienie mięśni i może przynieść bardzo satysfakcjonujące efekty dla zdrowia i figury.

Oczywiście trening rozpoczyna się kilkunastominutową rozgrzewką. Jej celem jest przygotowanie wszystkich grup mięśniowych. To konieczne. Wbrew pozorom Fit Ball to nie tylko zabawa. Wzmacnia on duże grupy mięśniowe nóg, a także kształtuje pośladki, ręce, klatkę piersiową i brzuch. Możesz być pewien, że wyjdziesz z sali zmęczony.

Na koniec instruktor zawsze proponuje kilkuminutową relaksację, podczas której pokazuje skuteczne ćwiczenia rozciągające. W ten sposób można uniknąć zakwasów i niepotrzebnego bólu. Trening jest prosty i nie obciąża organizmu, dlatego będzie też odpowiedni dla kobiet w ciąży. Jego pewne odmiany uznawane są za formę rehabilitacji, zatem warto bez obaw z niego skorzystać. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy wasz stan zdrowia pozwala na udział w fitness ballu, skontaktuj się z lekarzem.

Kto powinien skorzystać z Fit Ball?

Ogromną zaletą Fit Ball jest to, że to trening praktycznie dla każdego. Mogą go wybrać nawet osoby, które ze względu na problemy z kręgosłupem nie mogą uczestniczyć w standardowych zajęciach wzmacniających. Różnica polega na tym, że dzięki rozluźniającym ćwiczeniom na piłkach odczuwany ból może być znacznie mniejszy (rehabilitanci dość często polecają tego rodzaju zajęcia). Pamiętaj jednak, że w przypadku jakichkolwiek schorzeń powinieneś zgłosić się wcześniej do instruktora na konsultację.

Udział w zajęciach Fitness Ball powinny rozważyć kobiety w ciąży oraz te, które już urodziły i chcą usprawnić swój powrót do formy. Z powodu korzystnego wpływu na równowagę polecamy je miłośnikom narciarstwa, snowboardingu i windsurfingu. Skorzystają na nim także osoby pracujące na siedząco przy biurku – złagodzi problemy z kręgosłupem, lędźwiami, poprawi pozycję i równowagę oraz przyniesie ulgę, rozluźniając napięte mięśnie. Fitball to trening całego ciała. Odpowiednio skomponowany daje doskonałe efekty dla zdrowia i figury.

Fit Ball – jakie płyną z tego korzyści?

Efekty ćwiczeń na piłce są korzystne dla wszystkich partii ciała. Przede wszystkim pomagają one w poprawieniu równowagi czy koordynacji ruchowej. To także ogromna szansa dla tych, którzy mają problemy z błędnikiem.

Trenując Fit Ball, musisz uruchomić mięśnie głębokie – to jedyny sposób, by zapanować nad piłką. Podczas treningu utrzymujesz też prawidłową postawę ciała, dzięki czemu w stosunkowo krótkim czasie możesz wypracować smukłą sylwetkę i pozbyć się problemów z kręgosłupem (przynajmniej częściowo).

Ćwiczenia fitness przy użyciu piłki wymagają przyjęcia odpowiedniej pozycji, dla zachowania właściwej równowagi. Aby usiąść prawidłowo i nie spaść, należy oprzeć się na biodrach, zaprzeć łydkami i napiąć mięśnie brzucha. Fitness ball modeluje sylwetkę, zapewnia też zdrową, i wbrew pozorom solidną, dawkę ruchu. Aby być fit, nie zawsze trzeba wykonywać wyczerpujące treningi cardio. Formę ćwiczeń należy dobrać do osoby, jej celów, stylu życia i stanu zdrowia, wówczas będzie najskuteczniejsza, a nie wyniszczająca.

Regularne trenowanie z gumowymi piłkami sprawi, że pozbędziesz się nadprogramowych kilogramów i ujędrnisz ciało. Wzmocnisz mięśnie, ale także rozciągniesz się i z pewnością zrelaksujesz. Fit Ball to bardzo energiczne zajęcia fitness, więc możesz liczyć również na porządny przypływ endorfin. Zapraszamy!

 

fit-ball

Zobacz również