Mięśnie antagonistyczne i ich zadanie w treningu siłowym

Mięśnie antagonistyczne to te, które wykonują przeciwstawne do siebie czynności. Zwykle jeden z nich odpowiada za wykonanie ruchu, napięcie, drugi znajduje się wówczas w stanie spoczynku. Przykładem może być biceps i triceps, gdzie jeden odpowiada za zginanie, drugi natomiast prostowanie stawu łokciowego. Mięśnie antagonistyczne sprawiają, że człowiek może wykonywać płynne ruchy. Przy ich udziale możesz wykonywać naturalne ruchy.

Rola mięśni antagonistycznych

Działające przeciwstawnie mięśnie to:

  • mięsień klatki piersiowej i najszerszy grzbietu,
  • przedni i tylny akton barku,
  • biceps i triceps,
  • zginacze i prostowniki przedramion,
  • mięsień czworogłowy i dwugłowy,
  • odwodziciele i przywodziciele,
  • mięsień piszczelowy, płaszczkowaty i brzuchaty łydki.

Ich znajomość jest niezbędna do prawidłowego ułożenia planu treningowego. Dzięki świadomości tego, jak pracują, ćwiczysz znacznie bardziej świadomie, a co za tym idzie – efektywniej. Mięśnie antagonistyczne nogi, czyli brzuchaty łydki i płaszczkowaty oraz piszczelowy, a także czworogłowy i dwugłowy uda są używane głównie do wspięć na palce, zadzierania stóp do góry itd. Pary tych mięśni są aktywne także w trakcie rozciągania. Jeden z mięśni się kurczy, a drugi rozciąga. Warto wykonywać trening wszystkich partii mięśniowych. Wzmacnia on nie tylko sąsiednie mięśnie, ale i stawy. Mamy tendencje, by trenować przywodziciele, a odwodziciele zaniedbywać, co jest sporym błędem i może zakończyć się kontuzjami lub bólem pozornie niewiadomego pochodzenia.

Najważniejszym zadaniem mięśni antagonistycznych jest zabezpieczenie ruchu w czasie pracy drugiego mięśnia. Kiedy wcześniej wspomniane tricepsy rozciągają się, bicepsy stabilizują ich pracę tak, by nie doszło do przesadnego rozciągnięcia. To ważne, bo partia ćwiczona w treningu siłowym narażona jest na duże obciążenie. Mięsień-antagonista chroni więc przed kontuzją i wszelkimi niebezpiecznymi przeciążeniami. Ruchy z ich udziałem, które człowiek wykonuje najczęściej, to prostowanie i zginanie.

Mięśnie antagonistyczne w treningu siłowym

Trening siłowy wykorzystujący pracę mięśni antagonistycznych jest dość trudny, jednak nie sposób nie docenić go ze względu na szybkie efekty. To właśnie tak masę mięśniową rozbudował np. Arnold Schwarzenegger, który był zwolennikiem takich ćwiczeń. Trening antagonistów przeprowadzisz również na siłowni na odpowiedniej maszynie. Zginanie i prostowanie ramion to ruchy konieczne w celu np. uniesienia sztangi (porusza się biceps i triceps), wykonania przysiadu (działa m.in. mięsień czworogłowy, piszczelowy i brzuchaty łydki), skłonu i wyprostowania pleców (odwodziciele i przywodziciele grzbietu i klatki piersiowej).

Mięśnie w treningu antagonistycznym intensywnie pracują, kurcząc się i pompując dużą ilość krwi, a następnie wracając do stanu wyjściowego. Takie spięcia są bardzo istotne nie tylko w budowaniu masy, ale także w świadomym odżywianiu ich. Dzięki temu rosną jeszcze szybciej i efektywnie się regenerują.

Jeśli taki trening siłowy zostanie przeprowadzony we właściwy sposób, szybko zauważysz u siebie także m.in. przyspieszony metabolizm, lepszą pracę serca i kondycję, poprawę ogólnego stanu zdrowia oraz nastroju. Musisz wiedzieć, że zwiększa on wytrzymałość kości, mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów.

Trening mięśni antagonistycznych

Przedstawiamy przykładowe zestawy ćwiczeń antagonistycznych. Dzięki temu, że nie aktywizujesz za każdym razem wszystkich partii mięśniowych, możesz trenować nawet 4 razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, by zawsze wybierać zestaw na górną i dolną partię ciała.

Ćwiczenia z każdego z zaprezentowanych zestawów wykonuj jedno po drugim (10-15 powtórzeń), robiąc przerwę (60-90 sek.) dopiero po ukończeniu każdej z 3-4 serii.

miesnie-antagonistyczne_cwiczenia

Trening mięśni antagonistycznych warto wykonywać zawsze, gdy celem jest rozbudowa masy mięśniowej. To niełatwa droga, ale trudno jest też znaleźć rozwiązanie, które dawałoby efekty równie szybko. Jest to też dość naturalny trening, oparty na prostej mechanice ruchu mięśni.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jak prawidłowo wykonać powyższe ćwiczenia lub chciałbyś zyskać zestawy dopasowane dokładnie do twoich możliwości i potrzeb, w każdej chwili możesz skorzystać z pomocy trenerów obecnych każdego dnia w naszych klubach.

Zobacz również