Pasy do podnoszenia ciężarów – czy i kiedy ich używać?

Data dodania: 2021-11-02

Pasy do podnoszenia ciężarów już od lat dostępne są jako standardowe wyposażenie niemal każdego klubu fitness. Dawniej pasów używali praktycznie tylko profesjonalni sportowcy – ciężarowcy podczas zawodów, czy trenujący trójbój siłowy. Czy pas do podnoszenia ciężarów jest przydatny także w treningach rekreacyjnych? Przekonajmy się!

Jaki korzyści może przynieść trenowanie w pasie?

Pas do podnoszenia ciężarów ma dwa główne cele. Zmniejsza obciążenie dolnej części pleców podczas podnoszenia w pozycji pionowej oraz zapobiega przeprostowi odcinka lędźwiowego podczas podnoszenia nad głowę.

Pas zmniejsza obciążenie dolnej części pleców poprzez kompresję zawartości jamy brzusznej. Dzięki temu wzrasta w niej ciśnienie. To z kolei stanowi podporę dla mięśni przykręgosłupowych oraz samego kręgosłupa w jego newralgicznym dla ćwiczenia miejscu.

Noszenie pasa powoduje również, że osoba trenująca jest bardziej świadoma tego, w jakiej pozycji znajdują się jej plecy. Chodzi tu o samo fizyczne odczucie pasa na skórze. Dzięki temu trenujący pamięta o tym, aby podczas trwania ćwiczenia zachować prawidłową postawę. Niektórzy ciężarowcy twierdzą nawet, że czują się bezpieczniej i pewniej podczas noszenia pasa. Nawet jeśli nie ściskają się nim na tyle mocno, bo wytworzyło się ciśnienie w jamie brzusznej. Cóż – wszystko jest w głowie, prawda? 

Pas ponadto zapobiega przeprostom pleców oraz ogranicza ich ruchomość. W pasie trudniej jest także nieprawidłowo zgiąć plecy, czy skręcić je na boki, co może doprowadzić do kontuzji.

Zagrożenie płynące z używania pasa

Największe i właściwie jedyne zagrożenie, jakie niesie używanie pasów, dotyczy osób początkujących. Jeśli dopiero zaczynasz i nie wiesz, w jaki sposób napinać mięśnie brzucha w celu stabilizacji pleców, to pas może tylko pogłębić braki w technice, a i tak nie zabezpieczy przed kontuzjami. Najlepiej poćwiczyć kilka razy pod okiem trenera, który wytłumaczy, jak dobrać pas, ale przede wszystkim nauczy cię prawidłowej postawy i napinania mięśni, co jest pierwszym krokiem do kontrolowania dolnego odcinka pleców.

Długotrwałe trenowanie w pasie może również powodować zmniejszony rozwój siły mięśni brzucha. Mięśnie, które normalnie musiałyby pracować, aby ustabilizować ciało, są dzięki pasowi odciążane, a tym samym nie wzmacniasz ich podczas treningu.

Rodzaje pasów 

Na rynku dostępne są różne rodzaje pasów do podnoszenia ciężarów. Niektóre z najczęstszych to pasy do trójboju siłowego i pasy kulturystyczne/tradycyjne. Pasy z rzepami mogą być łatwiejsze do zakładania i zdejmowania niż skórzane, a grubsze pasy mogą lepiej wspierać kręgosłup podczas ćwiczeń z podnoszeniem ciężarów.

Pas używany w trójboju siłowym, który ma tę samą szerokość na całym obwodzie, jest idealny do zapobiegania przeprostowi i skręceniu pleców. Pozostałe pasy należy zakładać tak, by szeroka część spoczywała na odcinku lędźwiowym.

Jak nosić pas?

Aby maksymalnie wykorzystać pas do podnoszenia ciężarów, musisz go zapiąć ciasno, ale nie za ciasno, i nie używać zbyt długo. Już samo podnoszenie ciężarów znacznie podnosi ciśnienie krwi, co może być dodatkowo potęgowane przez noszenie ciasno zapiętego pasa. Ciśnieniowcy powinni z tego zrezygnować albo podchodzić z bardzo dużą dozą rozwagi.

Z powodów zdrowotnych pasy powinny być używane tylko przy dwóch okazjach:

  1.       Podczas podnoszenia maksymalnych obciążeń w martwym ciągu lub przysiadach.
  2.       Podczas wykonywania ćwiczeń, które mogą powodować przeprost pleców, gdy ciężar znajduje się nad głową – na przykład wyciskanie żołnierskie.

Zawsze pamiętaj o tym, aby między seriami poluzować pas. To wpłynie na obniżenie ciśnienia tętniczego.

Kiedy nie potrzebujesz pasa lędźwiowego?

Pasy do podnoszenia ciężarów są zbędne, jeśli ćwiczenia, które wykonujesz, nie przenoszą dużych obciążeń na prostowniki odcinka lędźwiowego. Pasy mają również niewielki lub żaden wpływ wtedy, gdy używasz niewielkiego obciążenia. A pamiętaj, że w dalszym ciągu będą powodować niepotrzebny wzrost ciśnienia krwi.

Trening w pasie – podsumowanie

Jeśli jesteś zaawansowanym sportowcem, który walczy o górny zakres swoich możliwości, pas może być bardzo przydatnym przyrządem. Dla wszystkich początkujących niesie zagrożenie w postaci nabywania złych nawyków. Zanim więc sięgniesz po pas, a potem po stosunkowo niewielki ciężar, zastanów się, czy twoja technika jest na tyle dobra, że poradziłbyś sobie bez niego. Jeśli nie – najpierw technika, potem masa… a potem rzeźba 😊

 

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: