Proste sposoby na to, jak poprawić jakość snu

Data dodania: 2018-06-29

To, czy się wysypiasz, ma kluczowe znaczenie dla twojej kondycji fizycznej i psychicznej. Jest to niezwykle ważne, jeżeli pracujesz nad sylwetką. Kiedy śpisz, w organizmie zachodzą procesy regeneracyjne, m.in odbudowywane są mikrowłókna mięśniowe uszkodzone w trakcie ćwiczeń. Prawidłowa dawka snu wpływa również na skuteczność twojej diety, energię i sprawność następnego dnia.

Aby maksymalnie wykorzystać sen, wystarczy, że zadbasz o kilka elementów. Zapewniając sobie czas na odpoczynek, inwestujesz w lepszą koncentrację, stabilność emocjonalną i odporność na stres po przebudzeniu. Dzięki temu przeprowadzone przez ciebie treningi będą efektywniejsze. Zapobiegniesz również napadom głodu pojawiającym się po nieprzespanej nocy.

1. Zrelaksuj się przed snem

Czynności, które podejmujesz na 2-3 godziny przed zaśnięciem, mają wpływ na to, kiedy zaśniesz oraz czy będziesz budził się w nocy. W tym czasie powinieneś zadbać o stopniowe wyciszanie i relaks organizmu. To odpowiednia pora na przeczytanie odkładanej „na jutro” książki, przygotowanie posiłków na kolejny dzień itp. Wiele osób wybiera się wówczas na siłownię, nie jest to jednak zbyt dobre rozwiązanie. Lepiej zdecydować się na trening w godzinach popołudniowych. Podejmując o tej porze aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności, zapewnisz sobie o wiele łatwiejsze zasypianie (zwłaszcza, jeśli będziesz podejmował ją regularnie).

2. Przygotuj kolację

Ostatni posiłek najlepiej spożyć na dwie-trzy godziny przed snem. Nie powinien być zbyt obfity, aby nie powodować problemów z żołądkiem. Najlepszym rozwiązaniem będzie lekkostrawna kolacja, bogata w węglowodany złożone (dzięki nim podniesiesz poziom leptyny w organizmie, zwiększając uczucie sytości) i chude białko. Nie powinna być zbyt kaloryczna.

3. Ogranicz spożycie kofeiny

Nawet jeżeli wydaje ci się, że kawę/napoje energetyzujące pijesz już od tak dawna, że na ciebie nie działają, ogranicz ich spożycie. Jeżeli wieczorem nie możesz zasnąć, masz bardzo lekki sen i się budzisz, może być to właśnie wina tych napojów. Najlepiej zrezygnować z nich w ogóle lub chociaż nie pić ich w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jeżeli w ciągu dnia czujesz, że zamykają ci się oczy, utnij sobie 15-minutową drzemkę (nie dłuższą, aby uniknąć problemów z zasypianiem w nocy). Zyskasz na tym o wiele więcej.

4. Weź ciepłą kąpiel

Nawet po upalnym dniu zimny prysznic wieczorem nie będzie najlepszym pomysłem. Chłodna woda pobudzi twój organizm do działania. Ta forma o wiele lepiej sprawdzi się o poranku, jeśli nie będziesz mógł dojść do siebie po przebudzeniu. Wieczorem postaw na ciepły prysznic lub kąpiel, która pozwoli ci zrelaksować się po ciężkim dniu oraz wprawi w senny nastrój.

5. Przejdź się na spacer

Jeżeli zbliża się pora snu, a ty w dalszym ciągu nie odczuwasz zmęczenia, wybierz się na świeże powietrze i otwórz okna w sypialni (w miarę możliwości, rzecz jasna), aby w międzyczasie nieco się przewietrzyła. Nie spiesz się ani nie decyduj na bardzo odległe trasy. W trakcie spaceru staraj się uspokoić oddech i zebrać myśli (skoncentruj się na pozytywnych aspektach minionego dnia i planach dotyczących kolejnego). Dzięki temu poczujesz się lepiej i o wiele szybciej zaśniesz.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: