Rollery, rolki, wałki - czy warto w nie zainwestować?

Różnorodność wszelkiego rodzaju sprzętu sportowego jest obecnie ogromna. Do wyboru, do koloru – niezależnie od tego, w jakim celu go potrzebujesz, znajdziesz wiele produktów spełniających Twoje wymagania. Jak jednak możesz się domyślać, duża część rozmaitych akcesoriów jest w praktyce zbędna, a tylko kilka podstawowych produktów warto mieć na wyposażeniu. Bez wątpienia należą do nich wałki przeznaczone do automasażu, o których zastosowaniu i zaletach przeczytasz w poniższym artykule.

Czym są rollery do masażu?

Akcesoria, o których mowa, mają nieskomplikowane kształty i wykonuje się je z tworzyw sztucznych. Ich powierzchnia może być płaska lub uzupełniona wypustkami. W zależności od rodzaju do produkcji wykorzystuje się miękką piankę lub twarde tworzywo. Rollery są przeznaczone do automasażu, stosuje się jako wsparcie w regeneracji, a także podczas rozgrzewki w celu przygotowania mięśni i stawów do szerokich zakresów ruchów. Nazwa tego przyrządu nawiązuje do jego funkcji, która polega na rolowaniu mięśni.

Kiedy sięgać po wałek do masażu? Jak już wspomnieliśmy, można z niego skorzystać w ramach rozgrzewki, aby zapewnić mięśniom elastyczność wówczas, gdy jest potrzebna, np. przed realizowaniem przysiadów, rwań, podrzutów lub innych ćwiczeń wymagających gibkości. Rollery z powodzeniem stosuje się też po zakończeniu aktywności fizycznej, aby rozluźnić ciało poprzez „rozbijanie” napuchniętych po treningu mięśni. Przekłada się to na ich lepsze rozciągnięcie i pozwala uniknąć efektu usztywnienia, tak charakterystycznego dla organizmu poddanego dużym obciążeniom. Oczekiwane rezultaty przynosi również używanie wałka na osobnej jednostce, niebezpośrednio przed ani po zakończeniu treningu, lecz w ramach odrębnej aktywności, np. połączonej ze stretchingiem, jogą czy ćwiczeniami pilates.

Co ciekawe, istnieją przypuszczenia, że wykorzystywanie rollera przekłada się na spadek kortyzolu w krwioobiegu. Badania nad tą korelacją są jednak wciąż prowadzone, a wyniki jeszcze niepotwierdzone.

Korzyści z masażu rollerem

Podstawową funkcją, dla której kupuje się to akcesorium, jest ograniczenie powysiłkowych przeciążeń mięśniowych. Są one naturalnym efektem obciążeń, jakim organizm jest poddawany w trakcie intensywnej aktywności fizycznej, jednak warto próbować je niwelować. W ten sposób roller umożliwia szybszy powrót do pełnej formy i zadbanie o skuteczną regenerację. Warto zatem poświęcić kilka-kilkanaście minut w ciągu dnia na masaż tych partii mięśniowych, które podlegają największym obciążeniom. Tymczasem wiele osób tego unika, co może przekładać się na brak elastyczności powięzi i usztywnienie tkanek, na skutek czego pojawia się ból.

Poza tym, że zastosowanie rollera przyczynia się do ograniczenia naprężeń mięśniowych, wykonywanie nim masażu powoduje wzmożone wytwarzanie kolagenu w organizmie. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ to białko ma duży wpływ na powysiłkową odbudowę stawów i bierze udział w procesie kształtowania tkanki mięśniowej. Odpowiednia podaż tego składnika pozwala uniknąć chorób stawów, zapobiega ich bólom i poprawia elastyczność. Wszystko to składa się na lepszą ochronę przed kontuzjami i dolegliwościami spowodowanym intensywną aktywnością fizyczną.

Rollery są wykorzystywane także przez osoby spoza grona sportowców, m.in. przez fizjoterapeutów, którzy mają świadomości ich zalet. Z tego względu posługują się nimi w terapiach ukierunkowanych na przykurcze i bóle stawów, np. pleców czy kolan. Uelastyczniając tkanki wokół dokuczających stawów i mięśni, a właśnie do tego służy wałek do masażu, można bowiem pozbyć się przyczyny niepożądanych dolegliwości.

W jaki sposób stosować roller

Uelastycznianie mięśni za pomocą wałka do masażu jest korzystne dla organizmu, ale też nastroju. Poprawia samopoczucie i pozwala zadbać o ciało, jednak wyłącznie pod warunkiem prawidłowego użytkowania rollera – dotyczy to zarówno odpowiednio dobranego miejsca, w którym się go używa, jak i techniki. Wykonywanie byle jakich ruchów może przyniesie więcej szkód niż pożytku. W takim razie jak korzystać z tego akcesorium?

Podstawową zasadą, której należy przestrzegać, jest masowanie wzdłuż całego mięśnia przez ok. 10-30 sek. – po chwili przerwy należy czynność powtórzyć kilka razu. Wykonuj powolne, dokładne ruchy – unikaj szarpania i staraj się precyzyjnie przejechać po każdym interesującym Cię mięśniu. Pamiętaj, że roller może sprawiać dyskomfort, niekiedy przechodzący nawet w ból. To jednak normalne, ponieważ świadczy o uelastycznianiu się tkanek. Kolejną kwestią, na którą należy zwracać uwagę, jest omijanie kości i stawów – ich masowanie za pomocą wałka może doprowadzić do pojawienia się blizn i guzów. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych informacji na temat prawidłowego posługiwania się rollerem, polecamy kontakt z fizjoterapeutą.

Czym się kierować przy wyborze rollera

Prawidłowe używanie wałka jest bardzo istotne z punktu widzenia efektów, jednak duże znaczenie ma wybór samego przyrządu. W takim razie czym się kierować przy kupnie? Poznaj kluczowe czynniki.

Twardość

Jedną z kluczowych aspektów, pod względem których rollery się różnią, jest ich twardość – istnieją jej 3 poziomy:

  • miękki,
  • średni,
  • twardy.

Miękkie wałki są zalecane osobom, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z automasażem i dopiero się go uczą. Korzyści z tego rodzaju rollera odniesie także każdy, kto zmaga się z intensywnymi dolegliwościami bólowymi mięśni. Z kolei egzemplarze o średniej twardości poleca się ludziom aktywnym fizycznie, którzy mają już jakieś doświadczenie w rolowaniu, podczas gdy modele o największej sztywności są konstruowane z myślą o profesjonalnych sportowcach i osobach o dużej masie ciała.

Kształt

Wałki do masażu mają odmienne kształty, które stanowią jeden z czynników decydujących o ich zastosowaniu. W sprzedaży są dostępne m.in. podłużne, walcowate rollery o gładkiej powierzchni skonstruowane w celu rolowania kończyn. Kupić można też tzw. ósemki, które wykonuje się do rolowania mięśni przykręgosłupowych – wynika to z ich przyjaznej dla kręgów budowy. Z kolei egzemplarze okrągłe idealnie spisują się w ramach masażu stóp, a wszelkie rollery wyposażone w wypustki i rowki można wykorzystać do przeciwdziałania cellulitowi.

Rozmiar

Również wielkość przyrządu decyduje o jego przeznaczeniu. Przyjmuje się, że modele o długości 30-35 cm i średnicy ok. 15 cm mają zastosowanie do masażu ud i łydek, a do dłoni, stóp i ścięgien Achillesa sięga się po egzemplarze o mniejszej średnicy, wynoszącej ok. 8-12 cm.

Cena

Jak w przypadku większości produktów, tak i wałki do masażu różnią się pod względem ceny. Rollery można kupić już za kilkadziesiąt złotych, jednak z łatwością da się znaleźć także egzemplarze za kilkaset złotych. Jak to zwykle bywa, zalecamy unikanie najtańszych wyrobów – model w przedziale 100-200 zł powinien spełniać standardy jakościowe odpowiednie dla początkujących i średniozaawansowanych osób.

Podsumowanie

Zdecydowanie polecamy wałek do mięśni każdemu, w tym również ludziom nieuprawiającym sportu, którzy większość czasu spędzają w pozycji siedzącej czy stojącej. Elastyczność tkanek jest ważna zawsze i u wszystkich niezależnie od wieku i trybu życia, więc warto dbać o nią, aby uniknąć bólów i po prostu czuć się lepiej na co dzień. Dla sportowców dbających o formę i regenerację roller jest natomiast wręcz niezbędnym wyposażeniem. Jeżeli chcesz kupić odpowiedni model w dobrej cenie, sprawdź kompleksową ofertę Platinium Fitness – proponujemy szeroki wybór przyrządów. Zapraszamy do jednej z naszych wielu lokalizacji także na trening!

Zobacz również