Trening funkcjonalny – czym jest i co może ci dać?

Data dodania: 2019-11-25

Nowoczesny trening stawia przede wszystkim na wielostawowość i ogólny rozwój, dlatego coraz popularniejszy staje się tzw. trening funkcjonalny. Mówi się, że jego podstawowym zadaniem jest skuteczne imitowanie ruchów wykonywanych w czasie codziennych czynności.

To jednak tylko część prawdy. Jego podstawowym zadaniem jest bowiem poprawa funkcjonalności, czyli użyteczności organizmu w konkretnym celu. Co to właściwie znaczy?

Trening funkcjonalny – czym jest?

Trening funkcjonalny zyskuje na popularności. Jego różne pochodne znajdziesz dzisiaj w niemal każdym klubie. Fitness Platinium oferuje go m.in. pod postacią TRX lub treningu z elementami kickboxingu. Jak wspomnieliśmy, jego podstawowymi zadaniami są ogólne wzmocnienie ciała i przygotowanie go do nowej funkcji, np. lepszych wyników biegowych. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Przede wszystkim, trening funkcjonalny nie izoluje poszczególnych mięśni. Wynika to z faktu, że naturalne ruchy człowieka obejmują co najmniej kilka partii jednocześnie, a ma on pomagać w poprawie ogólnej sprawności. To szczególnie ważne dla osób o siedzącym trybie życia, który jest zaprzeczeniem podstawowych potrzeb ludzkiego ciała. Trening funkcjonalny jest dla nich idealnym rozwiązaniem. Pobudza organizm do wykorzystywania nagromadzonego we krwi cukru, a jednocześnie nie musi być bardzo intensywny i sprosta mu także początkujący.

Ponadto trening funkcjonalny przyspiesza metabolizm i podnosi ogólną wytrzymałość organizmu. Nie musi być bardzo intensywny, ale z powodu zaangażowania całego ciała jest doskonałym środowiskiem do spalania niechcianego tłuszczu. Poprawia także gibkość i płynność ruchów. Jeśli nie wierzysz, po prostu rzuć okiem na gimnastyków. Ich głównym treningiem jest właśnie powtarzanie wzorców ruchowych przy wykorzystaniu ciężaru własnego ciała, a cardio czy hantle są jedynie dopełnieniem.

Celem treningu funkcjonalnego jest także wzmocnienie mięśni głębokich. Są niezaprzeczalnie najważniejsze, bo odpowiadają za stabilizację całego organizmu. Tym samym powtarzanie wzorców ruchowych chroni cię przed powszechnymi w dzisiejszych czasach bólami – pleców czy stawów. Mocne mięśnie głębokie są także podstawą do rozwijania się w niemal każdej dyscyplinie sportowej, jaką sobie wybierzesz.

Trening funkcjonalny – jak ćwiczyć?

Zasady treningu funkcjonalnego nie są skomplikowane:

  • bardzo ważna jest prawidłowa rozgrzewka – powinna trwać przynajmniej 15 minut i być stosunkowo intensywna, gdyż trening właściwy odbywa się zazwyczaj w szybkim tempie,
  • serie trwają od 45 do 90 sekund,
  • w jednej serii wykonujesz tylko jedno ćwiczenie,
  • trening funkcjonalny nie zakłada przerw pomiędzy ćwiczeniami, dopóki nie wykonasz całego ich zestawu,
  • ćwiczenia wykonuje się stosunkowo szybko, ale przede wszystkim – poprawnie technicznie,
  • po zakończonym treningu konieczne jest 15 minut stretchingu statycznego.

trening-funkcjonalny

3 proste ćwiczenia dla początkujących (z wykorzystaniem piłki lekarskiej)

Przysiady z piłką lekarską

W pozycji wyjściowej ustaw stopy na szerokość barków, a przed sobą trzymaj niewielką piłkę lekarską. Schodząc do przysiadu, pamiętaj, by twoje kolana pozostawały w linii prostej bezpośrednio nad piętami, a kręgosłup się nie wyginał. Powoli opuść piłkę lekarską do podłogi, ale nie podążaj za nią wzrokiem. Spokojnie wracaj do pozycji wyjściowej, unosząc piłkę nad głowę. Prawidłowo wykonany przysiad z piłką lekarską pozwala wzmocnić mięśnie nóg, pleców, pośladków i ramion.

Unoszenie i opuszczanie piłki lekarskiej po przekątnej

Pozycja wyjściowa podobna do poprzedniego ćwiczenia, przy czym piłkę lekarską musisz trzymać na wysokości klatki piersiowej blisko ciała. Następnie unieś ją po skosie w prawą stronę, odrywając przy tym lewą stopę od podłogi – powinieneś dotykać ziemi palcami. Opuść piłkę i przejdź do pozycji wyjściowej, a następnie powtórz ćwiczenie, przenosząc ciężar ciała na lewą stronę. Jeśli zadbasz o prawidłową technikę, znacząco poprawi to twoją koordynację, a także pomoże wzmocnić ramiona i nogi.

Skręty tułowia z przenoszeniem piłki lekarskiej

Usiądź na podłodze, lekko ugnij kolana i oprzyj stopy o podłoże. Piłkę lekarską unieś przed sobą, w niewielkiej odległości od klatki piersiowej. Wciągnij brzuch, wyprostuj plecy i delikatnie wychyl się do tyłu. Następnie skręć tułów w prawo i połóż piłkę po prawej stronie, kierując łokieć w stronę podłogi. Wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj skręt w lewo. Powtarzaj płynnie. W ten sposób wzmocnisz mięśnie skośne brzucha, co pomoże ci odciążyć kręgosłup i poprawić postawę.

Jak widzisz, trening funkcjonalny złożony jest z niezbyt skomplikowanych, a jednocześnie bardzo skutecznych ćwiczeń. Pamiętaj jednak, że choć jest idealnym rozwiązaniem, by wzmocnić twoje ciało, nie zastąpi cardio czy treningu siłowego. Najważniejsze to w rozsądny sposób urozmaicać swój plan treningowy – tak, by zadbać o kompleksowy rozwój mięśni, koordynacji ruchowej i gibkości. Jeśli masz wątpliwości, od czego zacząć, skonsultuj się z trenerem. Obecni na sali w Fitness Platinium specjaliści podpowiedzą ci, jak ćwiczyć, by wkrótce zobaczyć efekty.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: