Dlaczego warto ćwiczyć na ergometrze?

Data dodania: 2022-03-03

W ergometrze wioślarskim (tzw. wioślarzu) drzemie wielka moc, a zdając sobie sprawę z jego potencjału, stworzyliśmy w klubach w Fitness Platinium Solvay Park i Fitness Platinium Cystersów 26 osobne studia poświęcone tylko temu sprzętowi – Studio ROW.

Wiele osób może nie wiedzieć, jak prawidłowo używać ergometrów. A zła technika równa się słabe efekty. Jak trenować na ergometrze i dlaczego warto spróbować? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Dlaczego warto trenować na ergometrze?

Ergometr zapewnia bardzo duży zakres intensywności treningu, nie obciążając przy tym organizmu tak, jak dzieje się to w przypadku treningu siłowego. Z tego powodu trening na wioślarzu polecany jest seniorom i początkującym. Pod warunkiem, że opanowali poprawną technikę. Zajrzyj do dwóch wspomnianych we wstępie klubów, a na pewno nauczymy cię wiosłowania! Wśród głównych zalet treningu na wiośle trzeba wymienić:

  •         trenuje całe ciało
  •         to świetny trening cardio
  •         pomaga spalać sporo kalorii

 

Wioślarz trenuje całe ciało

Trenując na wioślarzu angażujesz do pracy ponad 80% mięśni całego ciała. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą wcisnąć kilku dodatkowych treningów w swój napięty grafik zajęć. Pozytywne skutki wioślarza odczują twoje plecy, klatka piersiowa, ramiona, brzuch i nogi.

Wioślarz to świetny trening cardio

Treningi cardio nie należą może do najciekawszych. Jeśli czujesz, że twoje dotychczasowe treningi przestają cię cieszyć – koniecznie zacznij wiosłować. Specjalne programy w nowoczesnych wioślarzach sprawią, że „wyplujesz” płuca.

Wioślarz pomaga spalać olbrzymie ilości kalorii

600 kalorii w 60 minut? Nie ma sprawy! Intensywne treningi wioślarskie dają popalić. I to dosłownie. Jasne – bieganie pozwala spalić podobne ilości kalorii. Jest jedno ale: ergometr wymaga intensywnej pracy całego ciała. Spalasz i rzeźbisz naraz!

Jak prawidłowo trenować na ergometrze?

  •         Stabilnie oprzyj stopy na podporach i zabezpiecz je opaskami
  •         Złap rączkę nachwytem i trzymaj wyprostowane plecy
  •         Zawsze zaczynaj w pozycji z ugiętymi kolanami
  •         Odepchnij się nogami i wyprostuj je w kolanach

Zwróć uwagę na pierwszy i ostatni punkt. Prawidłowe wiosłowanie wymaga nie lada pracy nóg i szybko zorientujesz się, że nieusztywnione stopy bardzo przeszkadzają w intensywnym treningu. Plecy muszą być proste i pochylone do przodu pod kątem 45 stopni. Odepchnij się nogami, jednocześnie prostując ciało i przyciągając ręce do klatki piersiowej.  Najlepiej jednak zrobisz, zaczynając pod okiem naszych trenerów w Studio ROW w Solvay Park lub Studio ROW przy Cystersów 26.

 

 

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: