Fitness z... psem. Pomysły na wspólny trening

Siłownia, na którą można wejść z psem, chyba jeszcze nie powstała. Jeśli jednak masz czworonoga, z którym chciałbyś się trochę poruszać (zarówno dla jego, jak i swojego dobra), naprawdę nie musisz z niczego rezygnować.

Psy to doskonali partnerzy do ćwiczeń. Przy okazji kolejnej edycji akcji na rzecz Schroniska Psie Pole i Fundacji Stawiamy na Łapy (o której przeczytasz więcej tutaj) podpowiadamy, jak urozmaicić czas spędzany ze swoim pupilem.

Jak trenować z psem?

Dynamiczny spacer czy bieganie z czworonogiem to niezła dawka aktywności fizycznej. Pamiętaj jednak, że pies z natury jest ciekawski, energiczny i chętny do nauki nowych sztuczek. Jeśli więc poświęcisz mu chwilę uwagi i wprowadzisz odrobinę dyscypliny, możesz wykonać całkiem efektywny trening. W razie gdyby brakowało ci pomysłu, jak urozmaicić wasze spacery, poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji.

Sprinty z psem

W psiej naturze leży również ciągła rywalizacja, dlatego z wyścigów ze swoim panem będzie czerpał sporo przyjemności. Określ więc punkt początkowy i wybierz 5 odległości, które będą stanowiły kolejne mety. Stańcie z pupilem na starcie i sprintem pokonajcie trasę do pierwszej linii i z powrotem. W kolejnych rundach biegnijcie do drugiej, trzeciej i następnych. Aby trening był efektywny, powtórzcie całość 8 razy, odpoczywając 1 minutę pomiędzy seriami.

Biegi po schodach

Ogromną zaletą tego ćwiczenia jest fakt, że możesz wykonywać je zarówno w środku budynku, jak i na zewnątrz. Spróbuj znaleźć schody liczące ok. 15-20 stopni, a następnie pokonuj je z psem w szybkim tempie. Z biegiem czasu możesz zacząć omijać co drugi schodek, by ćwiczenie było bardziej intensywne. Całość powtórz kilka razy.

Wskoki na ławkę

Wybierz park, w którym ławki znajdują się po jednej stronie. Biegnij i zatrzymuj się przy każdej z nich, a następnie wskakuj na nią obunóż, zachęcając do tego samego swojego psa. Pokonaj w ten sposób trasę z około 20 ławkami.

Ćwiczenia całego ciała z psem

Cardio to nie wszystko. Na szczęście w obecności swojego psa możesz zrobić znacznie więcej. Przedstawiamy kilka prostych ćwiczeń, dzięki którym aktywujesz całe swoje ciało. Wykonywane sumiennie, mogą okazać się dobrym treningiem.

Plank-siad

To połączenie aktywności fizycznej właściciela oraz ogłady psa. Ćwiczenie polega bowiem na tym, by pupil wykonał komendę „siad” i wytrzymał w niej przynajmniej tak długo, jak długo ty będziesz w stanie wykonywać klasyczny plank. Spróbujcie zrobić kilka serii.

Wykroki chodzone

Jedno z ćwiczeń, które można wykonywać podczas niemal każdego spaceru z psem. Również sprzyja tresurze. Prowadząc zwierzę, wykonuj naprzemiennie wykroki, jednocześnie przemieszczając się do przodu. Po każdym wykonanym kroku wskazuj psu, by pozostał przy tobie. Możesz wykonać nawet 4 serie po ok. 20 powtórzeń. Staraj się jednak zachować minutę przerwy pomiędzy.

Chodzenie na czworaka

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się proste i zabawne, chodzenie w podparciu na dłoniach i stopach może być naprawdę wyczerpujące. Szybko poczujesz mięśnie głębokie brzucha. Ścigaj się w ten sposób ze swoim psem przez kilka minut i całość powtórz 3 razy.

Możesz trenować także nad wodą!

Lato coraz bliżej. Jeśli w waszej okolicy znajduje się zbiornik wodny, nic nie stoi na przeszkodzie, by trenować z psem także w cieplejsze dni.

Płyń i stój

Zatrzymaj swojego psa na brzegu, a sam płyń przez ok. minutę. Następnie zatrzymaj się i zawołaj do siebie swojego pupila. W zależności od tego, jak dobrze pływacie, powtórz to samo, odpływając w głąb jeziora czy zalewu. Gdy nie czujesz się wystarczająco pewnie, po prostu wróć ze zwierzakiem do brzegu.

Wyścigi w wodzie

Rzuć do wody niewielką piłkę, a następnie ścigaj się po nią ze swoim psem. Warto powtórzyć ćwiczenie, płynąc w innym stylu.

Biegasz? Pomagasz! Dołącz do akcji dla potrzebujących zwierząt!

Niezależnie od tego, czy trenujesz z psem, czy może nawet w ogóle go nie masz – możesz pomóc czworonogom, przychodząc do Fitness Platinium. W naszych klubach znajdziesz specjalnie oznaczone bieżnie – każdy przebyty na nich kilometr oznacza kolejne 50 groszy na koncie czworonogów. Możesz także podzielić się z psami i kotami karmą, kocami czy zabawkami. Zapraszamy także tych, którzy dotychczas nie wykupili karnetu – wystarczy ofiarować datek o wartości zbliżonej do jednorazowej wejściówki, aby móc skorzystać z pełnej oferty dowolnego klubu.

Połącz przyjemne z pożytecznym – dbaj o linię i pomóż potrzebującym czworonogom! Po więcej szczegółów zapraszamy pod ten adres.

Zobacz również

# #