Jak palenie papierosów wpływa na Twoje zdrowie i zdolności treningowe

Data dodania: 2022-10-03

Palisz papierosy? Dowiedz się, jak nałóg wpływa na Twoje treningi fitness! Wyjaśniamy, w jaki sposób organizm palacza znosi wysiłek fizyczny. Sprawdź, co dzieje się z ciałem osoby wdychającej dym papierosowy i dlaczego nałogowcy osiągają gorsze wyniki na siłowni.

Palenie papierosów, a siłownia

Jeśli chodzisz na treningi, na pewno zależy Ci na jak najlepszych efektach. Marzysz o wysportowanej sylwetce i wyrzeźbionych mięśniach klatki piersiowej, brzucha i ud. Niestety palenie papierosów przeszkadza w osiągnięciu tego celu. Okazuje się, że palacze znacznie gorzej radzą sobie na siłowni od osób bez nałogu. Jednocześnie warto uświadomić sobie, że dym papierosowy długo utrzymuje się w płucach i ogranicza ich wydajność. Z czasem prowadzi do poważnych chorób, takich jak nowotwory, astma oskrzelowa i infekcje układu oddechowego. Nie przekonuje Cię utrata zdrowia w przyszłości? Warto wiedzieć, co dzieje się z organizmem palacza jeszcze przed rozwojem wymienionych wyżej schorzeń.

Wysokie tętno

Standardowy trening fitness powoduje wzrost temperatury ciała oraz szybsze bicie serca. Dla zdrowej osoby nie stanowi to problemu. Niestety tętno palacza jest wyższe średnio o trzydzieści procent od tętna osoby niepalącej. Jeśli jeszcze bardziej wzrośnie, może stać się zbyt obciążające dla organizmu. Efekt? Zasłabnięcie, kołatanie serca, a nawet zawał. Z pewnością trudno skupić się na realizacji swojego planu treningowego, gdy już po kilku podniesieniach sztangi ciało słabnie i odmawia posłuszeństwa.

Podatność na kontuzje

Nałóg zmniejsza gęstość mineralną kości. To bardzo niedobra wiadomość dla palaczy, ponieważ są narażeni na częstsze kontuzje. Intensywny trening może prowadzić do złamań, zwichnięć, uszkodzeń stawów i ścięgien. Nikotyna ogranicza dostęp tlenu i składników odżywczych do kości. Jeśli doświadczysz bolesnej kontuzji, zdecyduj się na fizjoterapię sportową. Eksperci doradzą, jakie ćwiczenia wykonywać i co robić, by nie przeciążać osłabionego organizmu.

Obniżenie poziomu testosteronu

Panowie regularnie sięgający po papierosy mają niższy poziom testosteronu. Skutkuje to między innymi ograniczeniem zdolności organizmu do redukcji tkanki tłuszczowej i budowania masy mięśniowej. Ponadto palacze mogą spodziewać się spadku energii, przez który wykonywanie zaplanowanej serii ćwiczeń będzie trudne lub niemożliwe. Kolejnym efektem spadku poziomu testosteronu jest niższe libido, co może odbijać się na samopoczuciu i życiu prywatnym osoby trenującej.

Trudności z oddychaniem

Jeśli planujesz trening klatki piersiowej, najpierw pomyśl, co dzieje się z Twoimi płucami. Gromadząca się w nich smoła znacznie utrudnia oddychanie oraz zmniejsza ich wydajność. Żeby zbudować masę mięśniową i uprawiać sport, potrzebujesz tlenu. Przez palenie nie tylko będziesz szybciej się męczyć, ale także nie dostarczysz mięśniom potrzebnych do rozbudowy składników. Z czasem może rozwinąć się u Ciebie przewlekła obturacyjna choroba płuc, która uniemożliwi Ci intensywne trenowanie i rzeźbienie sylwetki.

Palacze na siłowni

Na pewno szybko zauważysz wpływ palenia papierosów na kondycję swojego ciała. Rzucenie nałogu jest najlepszym rozwiązaniem. Przestałeś palić? Świetnie! Teraz możesz stopniowo zadbać o regenerację organizmu. Pomoże Ci w tym na przykład trening online dla początkujących. Pamiętaj, by:

  • stopniowo zwiększać intensywność pracy na siłowni,

  • skonsultować się z fizjoterapeutą,
  • dobrać ćwiczenia odpowiednie dla swoich możliwości fizycznych.

Profesjonalny trening z czasem poprawi Twoją kondycję i sprawi, że poczujesz się lepiej. Dobrym rozwiązaniem jest ćwiczenie układu oddechowego. Regularna fizjoterapia może zwiększyć objętość płuc i ułatwić wykonywanie treningu siłowego. Zdecyduj się też na wykonanie badań, które wskażą, jaki jest wpływ nałogu na Twoje zdrowie.

Papierosy pogarszają efekty treningu

To pewne, że palenie papierosów negatywnie wpływa na wyniki osiągane na siłowni. Rzuć nałóg i zdecyduj się na treningi online lub fizjoterapię z doświadczonym instruktorem. Jak dopasować odpowiednie ćwiczenia? Skontaktuj się z nami. Nasi trenerzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: