Rower jako doskonałe uzupełnienie treningów

Data dodania: 2018-10-15

Rower to opcja nie tylko dla rodzin z dziećmi, które w niedzielne popołudnie chcą zrobić coś razem. To aktywność idealnie uzupełniająca regularne treningi. Jednak jak się w nią zaangażować, kiedy za oknem jesienna szaruga albo śnieżyca? Podpowiadamy, jakie treningi rowerowe sprawdzą się w tym okresie.

Współcześnie sportowcy rezygnują z treningów specyficznych, wybierając raczej ogólnorozwojowe treningi mieszane. Przynoszą one znacznie lepsze rezultaty – w ten sposób równomiernie rozwijasz swoje ciało, by finalnie osiągać wyraźnie lepsze wyniki w każdej wybranej przez siebie dziedzinie. Dlatego niezależnie od tego, czy biegasz, pływasz, jeździsz konno, czy trenujesz karate – możesz, a nawet powinieneś urozmaicić swoje treningi. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie właśnie rower, który pomoże ci osiągnąć szereg korzyści.

Jednak jazda na rowerze niejedno ma imię. Zapraszamy do zestawienia najpopularniejszych form tego treningu!

INDOOR CYCLING

Jeśli pogoda nie dopisuje albo z jakiegoś innego powodu nie możemy pojeździć w plenerze, powinniśmy rozważyć wzięcie udziału w zajęciach indoor cycling. Co to takiego?

Indoor cycling to doskonały pomysł dla fanów zajęć grupowych i tych, którzy lubią jazdę na rowerze stacjonarnym. Nad przebiegiem treningu czuwa trener, który odpowiednio dobiera tempo i rodzaj ćwiczeń. Tego rodzaju trening poświęcony jest głównie zwiększeniu wydolności układu oddechowego i skupia się na pracy mięśni, z naciskiem na dolne partie ciała.

Tego rodzaju trening to dobre przygotowanie do długich wędrówek czy kolarskich wyścigów, ale decydują się na niego również osoby, którym zależy na utracie wagi. Nie wymaga on ponadprzeciętnego przygotowania technicznego. To także dobre wyjścia dla tych, którzy cierpią na bóle pleców – indoor cycling nie wpłynie negatywnie na układ kostno-stawowy.

Zajęcia Indoor Cycling są dostępne w ofercie klubu Fitness Platinium Bronowice [sprawdź grafik].

SPINNING®

Trening również dedykowany miłośnikom rowerów stacjonarnych. Czym różni się od indoor cycling? Obie szkoły są bardzo często mylone, niemniej jednak każdy instruktor szybko powie ci, że to zdecydowanie nie to samo. A więc czym jest spinning®?

Tradycyjny spinning® skupia się na symulacji rzeczywistej jazdy po górzystym terenie. Spinning® prowadzony jest tylko przez wykwalifikowanych instruktorów. Ćwiczący podkreślają, że to bardziej “surowa” forma treningu rowerowego. Będzie zatem zdecydowanie lepsza dla tych, którzy mają już doświadczenie w kolarstwie lub przez dłuższy czas trenują na rowerku stacjonarnym.

Spinning® znajdziesz w naszych dwóch klubach: Fitness Platinium Al. Pokoju 16 [sprawdź grafik] i Fitness Platinium Mogilska [sprawdź grafik]

INDYWIDUALNY TRENING CARDIO NA ROWERZE STACJONARNYM

Nie każdy z nas lubi lub czuje się na siłach, by ćwiczyć z grupą podczas zajęć spinningu® lub indoor cyclingu, które wymagają już jednak wyrobionej w pewnym stopniu kondycji. Takie osoby nie muszą wcale rezygnować z treningu na rowerku stacjonarnym, gdy przeraża ich nieprzychylna aura na zewnątrz. W każdym z naszych klubów fitness możesz także ćwiczyć indywidualnie, na nowoczesnym sprzęcie.

Rower stacjonarny to doskonała forma treningu cardio dla tych, którzy chcą zrzucić parę kilogramów czy rozgrzać się przed właściwym treningiem. Można wykonywać na nim trening aerobowy lub anaerobowy. Pierwszy z nich jest dobrym rozwiązaniem po skończonych ćwiczeniach. Pamiętaj, by utrzymywać tętno na poziomie ok. 60-70% HR max (o tym, jak je wyliczyć, dowiesz się z tego artykułu). Trening aerobowy może trwać od 30 do 45 minut.

Trening anaerobowy może natomiast zastąpić trening właściwy. To jeden ze sposobów na uzupełnienie twojego planu treningowego. Na czym polega? To naprzemiennie powtarzane ćwiczenia bardzo intensywne i te o średniej intensywności. Przez 20 sekund wykonujesz sprint, a kolejne 10 sekund kręcisz wolno. Początkujący mogą zacząć nawet od 3-4 powtórzeń, natomiast bardziej doświadczeni dostosują ten rodzaj treningu do własnych możliwości.

JAZDA W PLENERZE

Można ją uprawiać tak długo, jak to tylko możliwe! Najwytrwalsi kolarze jeżdżą na rowerze nawet 12 miesięcy w roku. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania. Ważne będzie przede wszystkim stosowne ubranie. Istotne jest, byś nie założył zbyt wielu warstw, gdyż szybko się przegrzejesz. Zasada jest taka, że zanim zaczniesz jechać, musi być ci odrobinę zimno. Postaw na wygodę – strój nie może krępować twoich ruchów. Nie zapomnij chronić strategicznych miejsc: szyi, głowy, rąk i stóp. Pamiętaj również o ciepłej bieliźnie (raczej nie wybieraj bawełny; zdecyduj się na odzież termoaktywną, która pozwala skórze oddychać).

Ubranie to nie wszystko. Liczy się bowiem także odpowiednie przygotowanie sprzętu. Zimą twój rower powinien mieć jak najmniej części na wierzchu, gdyż w ten sposób narażone są one na szybkie zniszczenie. Co ciekawe, z uwagi na właściwą postawę jadącego w tym okresie lepiej sprawdzą się rowery miejskie. Jakikolwiek jednak model wybierzesz, zadbaj o szerokie opony i dobre hamulce – przydadzą ci się w zimie na mokrej i oblodzonej powierzchni. Bądź gotowy na to, że w tym okresie mocno cierpi łańcuch – jeszcze jesienią zafunduj mu kąpiel w nafcie lub benzynie ekstrakcyjnej, a następnie posmaruj smarem do łańcucha (stworzonym z myślą o trudnych warunków atmosferycznych). Pamiętaj również o odpowiednim oświetleniu i zwróć uwagę na swoje bezpieczeństwo – załóż kamizelkę odblaskową, która wieczorem może uratować ci życie. Jeśli mieszkasz w miejscowości, w której zimą panuje smog, zakup dobrej jakości maseczkę. A jeżeli normy zanieczyszczeń będą danego dnia znacznie przekroczone, lepiej postaw na trening w klubie.

STACJE ROWEROWE FITNESS PLATINIUM I WAVELO

Wspólnie z firmą Wavelo, operatorem systemu rowerów w naszym mieście, otworzyliśmy dwie stacje: jedną przy klubie Fitness Platinium Bratysławska, drugą przy Fitness Platinium Al. Pokoju 16.  Uwaga! Jako jedyny system miejskich wypożyczalni w Polsce, Wavelo będzie dostępne dla swoich użytkowników także zimą. Dołączcie do nas i przesiądźcie się na rowery! Więcej na temat naszej w spółpracy z Wavelo możesz przeczytać tutaj.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: