Jak nauczyć się robić pompki?

Data dodania: 2022-01-24

Chcesz wdrożyć trening klatki piersiowej? Naucz się robić pompki! To wyjątkowe ćwiczenie, które często polecane jest przez profesjonalne siłownie w Krakowie i nie tylko. Sprawdź, jak się za nie zabrać i dlaczego warto wzmacniać mięśnie górnej części ciała. Podpowiadamy, jakie plany treningowe są najlepsze dla początkujących.

Pompki – nauka krok po kroku

Bezpieczne wykonywanie ćwiczeń wymaga dobrego przygotowania. Jeśli nie masz pewności, jak zaplanować aktywność fizyczną, dobrym rozwiązaniem jest gotowy plan treningowy na siłowni. Program jest dopasowywany odpowiednio do Twojego poziomu umiejętności i siły. Są różne rodzaje pompek i dzieli się je na te bardziej i mniej zaawansowane. Na początku warto nauczyć się podstaw.

Pozycja treningowa

Swój trening możesz wykonać samodzielnie i wszędzie, ale najlepiej rozpocząć od działań pod okiem profesjonalistów. Skorygują złą postawę i od razu wskażą, jak prawidłowo ustawić ciało. Jeśli chcesz wykonać pompki, kieruj się następującymi krokami:

 1. Przyjmij pozycję klęku podpartego.
 2. Ułóż ręce szerzej niż ramiona.
 3. Lekko ugnij łokcie.
 4. Wyprostuj nogi w stawach kolanowych.
 5. Napnij mięśnie brzucha.
 6. Rozstaw nogi na szerokość bioder.

To ważne, by napiąć mięśnie brzucha, ponieważ w ten sposób odciążysz lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Ćwiczenia wykonuj w wygodnych ubraniach. Możesz obejrzeć filmiki instruktażowe przygotowane przez trenerów siłowni.

Zrobienie pompki

Twoje ciało jest już we właściwej pozycji? Możesz przystąpić do robienia pompek. W tej dziedzinie liczy się praktyka. Z czasem zaczniesz działać automatycznie. Aby wykonać pełny trening:

 1. Weź wdech, powoli zginając łokcie i opuszczając się w kierunku podłogi.
 2. W czasie wydechu napinaj mięśnie klatki piersiowej i prostuj ręce w stawach łokciowych.
 3. Zrealizuj tyle powtórzeń, ile wskazuje Twój plan ćwiczeń.

Utrzymuj ciało w linii prostej. Twoja głowa powinna stanowić przedłużenie kręgosłupa. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, nie forsuj swojego organizmu. Lepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z fizjoterapeutą, który sprawdzi, w jakim stanie jest Twój kręgosłup i mięśnie brzucha.

Poziomy trudności

Najtrudniejszym wariantem pompki jest ćwiczenie plyometryczne. Polega na uniesieniu ciała z taką siłą, by oderwać ręce od podłogi i wykonać klaśnięcie. To opcja dla osób bardzo zaawansowanych, które są pewne swoich umiejętności i tężyzny fizycznej. Zanim dojdziesz do takiego etapu, możesz wspomagać się ścianą lub sztangą. Dobra siłownia w Krakowie proponuje specjalistyczne sprzęty, które ułatwiają naukę nowych aktywności. Pamiętaj, że trening klatki piersiowej obejmuje wiele ćwiczeń. Najważniejsze jest stopniowe zwiększanie ich trudności i uaktywnianie mięśni górnej części ciała. Poradniki od trenerów fitness podzielone są na instruktaże dla początkujących i zaawansowanych, dzięki czemu na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Dlaczego warto robić pompki?

Jest wiele powodów, dla których opłaca się robić pompki. To ćwiczenie nie tylko korzystnie wpływa na wygląd sylwetki, ale też sprzyja zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto wiedzieć, że:

 • rzeźbi mięśnie brzucha, pośladków i ud,
 • ujędrnia okolice tricepsów i pozwala zminimalizować efekt wiszącej skóry,
 • podnosi biust u kobiet dzięki wzmacnianiu mięśni piersiowych.

Tego typu treningi polecane są dla przedstawicieli obu płci. Co ważne, poprawiają też ogólną kondycję ciała i ułatwiają realizowanie innych sekwencji treningowych. Mocniejsze mięśnie tułowia lepiej chronią narządy wewnętrzne. W czasie pompek intensywnie pracują mięśnie międzyżebrowe i pasa barkowego, które wpływają na jakość i mechanikę oddychania. Prosta pozycja korzystnie działa na codzienną postawę kręgosłupa, a silniejsze partie mięśniowe ułatwiają dźwiganie zakupów, przesuwanie ciężkich przedmiotów i uprawianie sportów.

Profesjonalny trening klatki piersiowej

Jak zadbać o swoje ciało i zrobić efektywny trening klatki piersiowej? Postaw na profesjonalne plany treningowe i dobierz ćwiczenia do stopnia swojego zaawansowania. Pompki wykonywane pod okiem trenera będą bezpieczne i przyniosą oczekiwane rezultaty. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami! Wskażemy Ci najlepsze siłownie w Krakowie i pomożemy rozpocząć zajęcia.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: