Kobiety a trening siłowy

Data dodania: 2022-09-19

Marzysz o wysportowanej, smukłej sylwetce? Przekonaj się, jak powinien przebiegać trening siłowy dla kobiet. Poznaj porady doświadczonych trenerów. Czy fitness przeznaczony dla pań różni się od ćwiczeń zalecanych mężczyznom? Dowiedz się, jakie efekty przynosi intensywna praca na siłowni.

Czym jest trening siłowy?

Na początku warto dowiedzieć się, czym jest trening siłowy. To zestaw ćwiczeń, które wykonuje się przy wykorzystaniu ciężaru własnego ciała lub specjalnych akcesoriów, takich jak hantle, sztangi i piłki lekarskie. Przydatne są również maszyny do ruchu izolowanego dostępne na każdej dobrej siłowni, na przykład suwnica. Podejmowany przez osoby trenujące wysiłek ma charakter beztlenowy. Wyróżnia go seryjność ruchów. Treningi muszą zostać dopasowane pod kątem efektów, jakie chce się osiągnąć. To od niego zależy:

  • rodzaj wykorzystywanych sprzętów i akcesoriów,

  • liczba powtórzeń i tempo działania,

  • długość przerw pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami.

Dobrym rozwiązaniem jest realizowanie gotowego planu treningowego opracowanego przez profesjonalistę. Przy jego wyborze należy kierować się poziomem swojego zaawansowania.

Treningi dla kobiet

Osoby chodzące na siłownię często zastanawiają się, czy płeć powinna wpłynąć na rodzaj wykonywanego treningu. Jakie ćwiczenia są odpowiednie dla kobiet, a jakie dla mężczyzn? Krąży wiele mitów dotyczących tego tematu. Warto pamiętać, że intensywna aktywność fizyczna mobilizuje przede wszystkim mięśnie, których budowa jest taka sama u przedstawicieli obu płci. Jak zatem powinien wyglądać dobry plan treningowy dla płci pięknej?

Dobór ciężaru i rozbudowa sylwetki

Mylne jest przekonanie, że panie powinny ćwiczyć z minimalnym ciężarem. Trening siłowy wymaga obciążenia organizmu, dzięki któremu możliwa jest mobilizacja wszystkich partii mięśni oraz poprawa sylwetki. Zbyt słaby wysiłek nie przyniesie pożądanych efektów. Wiele kobiet boi się nadmiernej rozbudowy ciała i rozrostu masy mięśniowej w skali dostrzeganej u kulturystów lub regularnie wyciskających ciężary mężczyzn. Kobiety nie mają jednak predyspozycji anatomicznych do uzyskania takiego wyglądu. Dobrze dobrane ćwiczenia korzystnie wpływają na figurę, bez ryzyka osiągnięcia męskiego wizerunku.

Rodzaj wykonywanych ćwiczeń

Tak naprawdę zarówno trening fitness, jak i ćwiczenia siłowe, przebiegają tak samo u przedstawicieli obu płci. Plan treningowy powinien obejmować wszystkie partie ciała. Panie mogą swobodnie zdecydować się na wyciskanie hantli na ławce skośnej, przyciąganie sztangi do brody, wykroki w miejscu ze sztangą oraz martwy ciąg. Trzeba jedynie zadbać o to, by intensywność ruchu zwiększała się powoli i systematycznie. Osoby, które pierwszy raz wybierają się na siłownię, nie mogą przesadzać z obciążeniem swojego organizmu.

Kontuzje i osłabienie organizmu

Doświadczyłaś urazu sportowego lub Twój organizm jest osłabiony po chorobie lub operacji? Odpuść treningi siłowe i wybierz się na fizjoterapię. Doświadczony fizjoterapeuta zaproponuje ćwiczenia na przywrócenie prawidłowej masy mięśniowej i złagodzenie dolegliwości bólowych. Na siłowni warto konsultować się z trenerami, którzy doradzą, jak poprawnie korzystać z różnych przyrządów i akcesoriów.

Trening online

W natłoku codziennych zajęć trudno znaleźć czas na chodzenie na siłownię. Na szczęście można zdecydować się na trening online, który jest doskonałym rozwiązaniem dla zapracowanych mam i właścicielek firm. Zdalne zajęcia prowadzone są przez instruktorów i rzeźbią różne partie ciała. Często wybierane są na przykład ćwiczenia na pośladki, brzuch i uda. Filmiki trenerów dostępne są za darmo i można odtworzyć je w wybranej przez siebie chwili.

Zajęcia na siłowni dla kobiet

Jak widzisz, panie mogą wykonywać takie same ćwiczenia jak mężczyźni. Zaplanuj trening siłowy z wykorzystaniem hantli, sztang i suwnicy, a uzyskasz pięknie wyrzeźbioną, smukłą sylwetkę. Potrzebujesz pomocy w wyborze planu treningowego? Skontaktuj się z nami. Podpowiemy, jakie rozwiązania są odpowiednie dla możliwości Twojego organizmu.

Pierwszy raz
w Fitness Platinium?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów!

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Dołącz do nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: